full screen background image

Interisti u Makedoniji

Prvi i najpoznatiji dnevni list u Makedoniji “Nova Makedonija” je jučer objavio tekst na čak dvije strane o navijačima Intera u toj zemlji. Zapravo je predstavljena web stranica Inter fans Makedonija – fcinter.com.mk kroz veliki intervju sa jednim od osnivača te stranice Nikolom Stružančevim. Kako naša stranica uspješno surađuje sa makedonskom nekoliko puta smo i kao klub i stranica spomenuti u dotičnom tekstu što i nas predstavlja makedonskoj javnosti.
Dago mi je za makedonske kolege da će na ovaj način biti popularizirani i lakše doći do novih članova za svoju stranicu a u najskorije vrijeme i do svog Inter Cluba. Naravno da će imati našu podršku i pomoć u svemu što bude potrebno. Kompletan prijevod teksta je odradio član našeg kluba iz Skopja Gjoko Popaginovski, kojise također spominje u tekstu. Ispod teksta su slike a original tekst sa online izdanja možete vidjeti na linku: http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=25101114362&id=19&prilog=0&setIzdanie=21902

Interisti Makedonija

Makedonija je dobila prvi službeni navijački sajt za inozemni klub, uredno je registriran, no ne samo što je sajt dobar nego i dosta web portala u Makedoniju mogu pozavidjeti na ažurnosti ekipe iz “fcinter.com.mk”, koja brže prenosi vijesti za svoj omiljeni klub nego što službeni sajt to radi.
Od kad je najbolji Makedonski nogometaš Goran Pandev potpisao ugovor sa talijanskom prvakom Interom, normalo je bilo za očekivati da će taj klub u Makedoniju dobiti više privrženika nego što je imao u početku. Normalno je bilo i očekivati da veliki dio navijača Lazia, koji su zavoljeli rimski klub, promjene “boje” i da pređu u interiste.
Očekivano je bilo da se na svaki nastup Pandeva pokrene fama i vjerojatno će TV Telma do kraja njegovog ugovora prenositi sve utakmice Intera u živo… No to što rade momci iz web portala “fcinter.com.mk” je nešto što malo ljudi mogu povjerovati da će se uraditi na ovim prostorima. Web portal je uredno registrovan sa plaćenim hostingom i održavanjem…. nikad se ne služi neoficijelnim vijestima, ne piše špekulacije, no zna ponekad napisati “uvredljivi tekst” za protivničke navijače, prije svega za one koje su se zakleli odanosti prema BBilanu, gradskom rivalu Intera. Na web stranici osim svježih novosti, slike pozadine, videa od utakmica, ima i forum.
Lako smo stupili u kontakt sa momcima koji uređuju i ažuriraju sajt. Ima ih iz nekoliko makedonskih gradova a na stranici možete vidjeti slike i od “Interisti Veles”. Za sugovornika smo dobili Nikolu Stružančeva, jedanog od osnivača sajta, koji govori u ime svih koji imaju doprinos u radu njihove “svete web stranice”.
Nikola nam je otkrio da web sajt službeno postoji od prije nekih šest mjeseci, formiran je u kolovozu 2009 i svaki dan postaje sve masovniji.

Sajt ima sve moguće informacije

Htjeli smo vidjeti koliko navijača Intera ima u Makedoniju i dali postoji osnova za registriranje službenog Fan Kluba. Svakako da je veliki broj nas koji se družimo na dosta foruma Intera pa i nije bilo tako teško ažurirati jedan sajt. Cilj nam je bio da što brže od svih prenesemo vijest povezanu za Inter i to one relevantne, jer dosta medija kod nas, nažalost, preuzimaju vijesti iz sajtova koji se služe špekulacijama.Trenutno deset ljudi radi na informacijama, od njih petoro su još aktivniji i još troje radi grafiku na sajtu i postavljaju lijepe fotografije – kaže Stružančev.
To što nema ni jedan makedonski klub uradili su interisti Makedonija: web sajt sa svim mogućim informacijama iz kluba. Ako makedonski klubovi opravdanje za to što nemaju elektronsko izdanje traže u besparici, to nije problem sa interistima iz naše države. Za njih je Inter nešto za što vrijedi potrošiti koji denar … ili euro.
Posjećenost na sajtu raste a s time i troškovi oko njegovog održavanja. Za sada imamo preko 500 posjeta dnevno, što znači oko 16000 posjeta mjesečno, a sa početkom rada i foruma očekujemo još više posjeta i godišnje troškove od 500 do 600 eura za hosting sajta. Sredstva za sada dolaze osobno iz naših džepova a rad nam je volonterski i zasniva nam se na entuzijazmu kojeg imamo – kaže Stružančev.

Čvrsti kontakti s kolegama iz Hrvatske

Da imamo i to super kontakt sa klubom iz Hrvatske “INTER CLUB FEDELI” (fedeli u prijevodu znači vjernost).
Isto kao i mi i oni imaju svoj sjat koji se zove www.interusrcu.com i to baš u periodu kad je Goran Pandev
pravio transfer u Interu, njihov direktan izvor informacije, pored talijanskih medija bio je i naš sajt. Oni su klub koji je uredno registriran u centrali Intera, redovito idu na utakmice u Milano a naši fanovi su uvjek iskreno pozvani da im se priključe. Interesantno je napomenuti da je jedan od fanova Intera u Makedoniji, Gjoko Popaginovski, član INTER CLUB FEDELI koji ostvaruje redovne kontakte, pritom je organizirao susret s Darkom Pančevom koji je pismeno pozdravio sve navijače Intera širem Hrvatske – kaže Stružančev.

Inter nas je naučio kako da patimo

On ne može kalkulirati sa točnim brojem “vatrenih” navijača Intera u Makedoniju, no vrlo slikovito zna objasniti kako je biti navijač “nerazzurra”. Ne postoji podjela kod fanova u Makedoniju na vatrne i one manje vatrene, u principu od onog iskustva što sam stekao po forumima, sastanke i sl. emotivni pristup kod svih je identičan. Dovoljno je da citiram predsjednika Intera Massima Morattija, koji je povodom 100-godinjice Intera izjavio: “Inter nas je naučio kako da patimo”. Vjerujte da nema fana Intera koji se nije našao u toj njegovoj rečenici. Za točni broj fanova kod nas mislim da nitko ne može dati odgovor na to pitanje, no gledajući način na koji se odvijaju stvari na sajtu i facebook grupi mogu vam potvrditi da je više od 2.000, s time da sa Pandevom u buduće Inter će imati najveći broj navijača iz Makedonije – prognozira Stružančev.

Sa zajedničim okupljanjima prvi su počeli Interisti iz Velesa

Oni se već duži period okupljaju u jednom od restorana u Velesu čiji je vlasnik veliki navijač Intera. Kasnije preko foruma i fecebook grupama i u Skoplju smo počeli prakticirati takva okupljanja i sad za sad dobro funkcioniramo. U planu je jedno veliko okupljanje Interista iz Velesa i Skoplja, raspolažemo sa standardnim navijačkim rekvizitama, dresovima, šalovima, zastavama, kupljenim direktno iz Milana ili naručenim preko net-a, u svakom slučaju prakticiramo da budu dio oficijalnih prodavnica za rekvizite -kaže Stružančev.

Hrvatski fanovi im mnogo puta izašli u susret i obezbjedili karte za utakmice po povlaštenoj cijeni.

-Analogno na to šta sam pričao za fan clubove, apsolutno, u ovom trenutku pošto nemamo svoj fan klub, možemo u bilo kojem vremenu stupiti u kontakt sa fan clubom u Hrvatskoj, platiti članarinu i kao njihovi članovi dobiti povlaštenu cijenu karata za Meazzu. U onom trenutku kad i mi budemo registrirani službeni fan klub u Makedoniji isti postupak će ići preko nas i koordinativno tijelo u Milanu preko kojeg idu sve ove stvari.
Ljepo je istaknuti da su oni pristupačni i da u roku od nekoliko časova odgovaraju na mail, tako da ta relacija Fan Club – Milano je odlična. Fan Club je važan i zato što članovi mogu nabaviti ulaznice 40 dana prije utakmice, dok ulaznice u slobodnoj prodaji je teško naći – zaključuje Stružančev.

Ljuti rivali

– Kao i svugdije interisti Makedonije imaju svoje ljute rivale, posebno one iz Milana, “milanisti” su interesantni prepirke s njima… I te kako dolazi do prepirki. Preko raznih foruma, facebooka ili blogova, na forumima preovladaju teme oko rivalstva ova dva kluba, ali možete naći i teme koje raspravljaju talijansku reprezentaciju ili pak argentinsku. Uistinu čudno, kao da su svi digli ruke od Vardara, Pobede, Sloge, Pelistera i okrenuli se na drugu stranu. A za zezanje zaduženi su momci koji rade grafiku za sajt i koji su napravili nekoliko komičnih slika. Nakon dvije pobjede za redom ove godine interesantno je to što smo za te slike dobili dobre kritike iz nekoliko fan klubova Intera – kaže Stružančev.
Makedonski interisti idu gledati utakmice u živo, tako oni interisti iz Velesa su prošle godine gledali Chievo – Inter, meč koji se održao u Veroni. Tako nas neće začuditi da slijedeći put vidimo veliku makedonsku zastavu na kojoj piše “INTERISTI MACEDONIA”. Za sada zastave koje imaju su male ali markantne, na dvije od njih stoje imena dvojice igrača koji su igrali za Inter, to su Darko Pančev i Goran Pandev, Makedonci koji su nosili dres talijanskog prvaka.

Vjerovali smo da će Goran Pandev doći u INTER

Nikola nam je ispičao i o emocijama koje su doživili kad je Goran došao u njihov omiljeni klub. Kaže da se to ne može opisati i da nisu ni pomišljali da neće doći do takvog raspleta stvari prije nekoliko mjeseci, kaže da su se nadali…
-Iskreno prije 2-3 godine nismo se nadali da će se Pandev ponovo vratiti u klub koji mu je otvorio vrata nogometne Europe, no već od prošlog ljeta moglo se naslutiti da je vrlo vjerojatno kako će ipak Pandev doći u Inter. Kao fanovi Intera znali smo da su odnosi između Massima Morattija i Claudija Lottita odlični, znali smo da Mourinho ima odriješene ruke kad su u pitanju transferi a on je osobno inzistirao da Pandev bude dio ekipe. Zato smo vjerovali da će taj transfer uspjeti. Problem je bio jednostavan, Lotitto je trazio sumu para koja nije bila relevantana i realna pa zato i nije došlo do transfera u ljetnom periodu. Mislim da je uprava postupila ispravno i nisu ušli u zamke koje su pored Pandeva zahtjevali i dio igračkog kadra Intera. Zato su u zimskom prijelaznom roku Pandeva dobili za O eura obeštećenja. Naš stav je da je Inter dobio univerzalnog igrača u napadu, što je i sam Mourinho rekao da može igrati na tri pozicije. Inter je dobio igrača poput Zanettija, Il Draga i Lucija, odnosno igrača od koga se zna da će svaki meč dati sve od sebe i igrati od srca za dres koji nosi. Inter je u ovom igaču dobio kreativnost i konekciju koja je nedostajala izmedju napada i srednjeg reda, dobili smo igrača koji je prije dvije godine vredio 15 mil. eura a mi smo ga dobili besplatno. Svaka čast za ovaj potez uprave i svaka čast Pandevu za sjajan izbor koji je izjavio da dok su druge ekipe čekale da on postane slobodan igrač, jedino je Inter želeo da ga angažira – kaže Stružančev

Interisti Makedonije ne sumnjaju da će naš najbolji nogometaš uspjeti u njihovom klubu

Ne sumnjamo u njegov uspjeh, ne igra pod pritiskom i ne mora opravdati sredstva koja su uložena u njega. Kao što vidite pokazao se u nekoliko utakmica kao veliko pojačanje za tim. Derbi meč i onaj u Sieni bili su tipična slika prizora od onoga što se očekuje od njega. Poslije toga slijede dva meča od vitalnog značaja za ekipu gde je on jedan od najboljih a onaj sa Barijem postigao je gol i bio je napravljen jedanaesterac nad njim, u narednom meču sa Milanom asistira za prvi gol i postiže jedan prekrasan pogodak iz slobodnog udarca, gol od vitalnog značaja. Sa radošću se prisjeća Nikola koji dopunjuje da još nije imao kontakt s Pandevom.
-Nismo imali još kontakt s njim jer se sve desilo u vrlo kratkom roku. No kao fanovi iz Makedonije sigurni smo da će izaći u susret našim željama i da će nam podjeliti crno-plavog iskustva iz Milana – kaže Stružančev.

Zavoljeli su Inter zbog Darka Pančeva

Makedonci isto kao i svi drugi navijači Intera imaju ista shvatanja za to ko zaslužuje da bude na prijestolu za najomiljenijeg nogometaša.
-To zavisi od mnogih stvari. Iako bi mogo da prenesem jedno generalno prihvaćeno mišljenje koje vlada kod fanova Intera bez razlike na uzrast. Zanetti je jedan od najomiljenih igrača kod svakog fana Intera, trenutno istinska legenda. U nekoliko navrata sam reko da po njegovom umirovljenju klub ispred glavnog trening kampa u Appiano Gentileu treba izgraditi njegov spomenik. On je istinski primjer za buduće generacije nogometaša Intera. Kod nas Inter je dobio navijače po potpisu Ronalda, a ja i mnogo mojih drugova koje poznajem zavoljeli su ovaj klub zbog Darka Pančeva, pošto smo živjeli u periodu kad je Crvena Zvezda postala prvak Europe i kad je Pančev bio jedan od najboljih golgetera u tom periodu. Dovoljan je bio podatak da je i on bio dio Intera, kasnije su slijedeli i Baggio, Ronaldo, Zanetti, Zamorano i ostali. Ima i takvih koji pamte eru Mattheausa i Andreasa Brehmea, fenomenalni njemacki duo koji su zajedno sa Ramom Diasom i Trappattonijem kao trenerm bili najzaslužniji za scudetto u 1989 god. – kaže Nikola.

Uskoro službeni makedonski fan klub

Stružančev najavljuje formiranje službenog makedonskog fan kluba Intera.
– Kad smo kod fan kluba ideja za to je rođena vrlo davno. No da bi to ostvarili, prvo je trebalo da se organiziramo u veliku skupinu i da vidimo koliko članova bi skupili. Zbog tog cilja smo riješili napraviti fcinter.com.mk, koja je trebala biti pokazatelj koliko navijača Intera ima u Makedoniji. Od rezultata smo iznenađeni i mi jer sajt ima facebook fan grupu sa preko 1.700 članova koji sljede naše aktivnosti. Naš sljedeći projekt je forum na kom ćemo moći pisati i družiti se najvjerniji fanovi i koji će pridonjeti još većoj masovnosti. Forum će otpočeti s radom ovih dana. Vjerujte da nije toliko jednostavno iz proste priče što pokraj privilegija, fan klub ima svoje obveze, među kojima i skupljanje članarina i organiziranje putovanja na utakmice. Kad smo tu, želim reći da je najvažniji preduslov ostvaren – vizna liberalizacija, koja je otežavala bilo kakvo grupno putovanj ovog vida. Ja osobno sam bio odbijen za vizu i nisam mogo otići na tekmu. Pa kao što sam rekao pripreme za ovaj forum su u tijeku, postoji veliki interes za putovanje u Milano i gledanje tekme tako da polako al sigurno dobijamo sve segmente potrebne za funkcioniranje jednog fan club – kaže Nikola.

Scudetto je No.1

Stružančev isto tako za makedonsku javnost otkriva filozofiju interovog navijača uopće, za to što im je prioritet, na koje se titule najviše raduju.
– Ostavite na stranu onu navijačku klimu koja je zastupljena u našoj zemlji a odnosi se na calcio nogomet. U Italiju ta hierarhija titula je sljedeća: broj jedan je scudetto, broj dva Liga Prvaka… baš to na jednom taljanskm forumu namjenjenom za Milan čitao sam komentare po porazu od Intera. Jedan član je imao napisano: “ovo boli više od Liverpoola”, poraz od gradskog rivala na sredini sezone sa igračem više cijeli meč. To dovoljno prikazuje sliku. Možda kod nas vlada ona atmosfera u kojoj se daje prednost Ligi Prvaka, no vjerujte da svaki tvrdokorni calcio fan u Italiji ima jedan prioritet, a isti se zove scudetto.Tako što dovoljna je satisfakcija nama fanovima Intera podatak da Juventus i Milan na kraju sezone će gledati u crno-plavi grb – zaključuje portparol fcinter.com.mk
– Normalno, da ukoliko Inter uspije obezbijediti mjesto u finalu Lige Prvaka, mi kao fanovi ćemo se organizirati za taj meč. To ćemo uraditi preko Inter Cluba Fedeli u Hrvatskoj jer u bezbroj navrata do sad smo bili pozvani sa njihove strane, pa tako će tada poziv biti iskorišten. – kaže Stružančev.

19157_1348299345705_1177965876_1393118_3752007_n 19157_1348299385706_1177965876_1393119_6840057_n 19157_1348299585711_1177965876_1393124_7832947_n fcintercommk2 interfans12 interfans32 interfans82 tifosipandevskopje1
6 thoughts on “Interisti u Makedoniji

  1. fanatico

    Doista nevjerojatno da u jednim od najvećih novina u Makedoniji objave tekst na dvije strane o jednoj web stranici i navijačima bilo kojeg kluba a ne jednog stranog! Svaka čast… jako puno će im to pomoći da se na brzinu omasove jer će u kratkom roku mnogi saznati za site a tako će bez problema doći do velike mase članova i neće biti problema niti za osnivanje Inter Cluba.

  2. Kung Fu Panda

    Pozdrav svim Interashima u Hrvatskoj! Iskreno se nadam da cemo uskoro formirati fan club kao ovaj vasi(a ga osecamo kao nas)i dacemo se uskoro sresti!Vi ne znate kakvi Ultrasi imamo mi! Hahahahah Ludi! Pozdrav od Veles FORZA INTER! SCUDETTO 18+TIM CUP = Champions Legaue Glory

  3. Bonzo

    Pozdrav tebi Kung fu Pando kao i svim ostalim Interistima u prijateljskoj Makedoniji. Odlično prezentirate Interizam, vidim to po slikama i tekstu objavljenom u vašim novinama. Nadam se uskorom susretu na Meazzi…

Odgovori