full screen background image

Inter dominira… koliko to Curva Nord prati?

Što se to događa sa “Curvom Nord” i općenito navijanjem na “Meazzi”? Prvo što se dalo zamjetiti i to već zadnje dvije sezone je kriza navijanja. Rijetko se na kojoj utakmici napravi žestoka atmosfera i ona prava domaćinska podrška svom klubu. Često nam se događalo da na našem stadionu gostujući navijači nadglasaju naše.
Jesu li dobri rezultati momčadi razmazili navijače ili je u pitanju neka dublja kriza. Možda je problem u neslaganju navijačkih grupa jer sam zapazio da nekih transparenata koji su godinama visjeli na Curvi Nord više nema. S druge strane znakovito je da na suprotnoj strani stadiona iz utakmice u utakmicu velika grupa navijača sa transparentima od kojih su neki bili na Curvi Nord. Na prvi pogled je to jako dobro da sa obje strane stadiona imamo onu pravu navijačku podršku ali mi se čini da to ima neku malo tamniju pozadinu. Ne bih volio da sam u pravu, jer ne poznajem sa ove daljine unutarnje odnose naših navijača, ali mi se čini da tu nešto ne štima.
Evidentna je i kriza u načinu navijanja jer se non-stop ponavljaju samo dvije stvari što je postalo i temom podsmjeha konkurentskih grupa (osobno sam to doživjeo prošle godine kad smo igrali sa Juventusom) jer nam se rugaju izvikujući naše “parole”. Nema novih pjesama, nema nekog novog stila koji bi bio prepoznatljiv i učinkovito djelotvoran kao nešto prepoznatljivo sa naše strane a dovoljno udarno.
Što se tiče posjećenosti ona je i dalje dobra i zadovoljavajuća. Za pohvaliti su koreografije i tu smo jedino zadržali razinu onog navijačkog dijela stadiona.
Za kraj sam ostavio onu najvažniju kritiku zbog koje sam se i odlučio napisati par riječi o našim navijačima. Nedopustivo je da se zviždi svojim igračima ako to oni nisu zaslužili svojim ponašanjem i odnosom prema klubu. Ako netko nosi majicu našeg kluba onda on zaslužuje poštovanje i pomoć navijača kako bi mogao na terenu pomoći momčadi u interesu svih. Nisu svi jednakih nogometnih kvaliteta ali je bitno da u okviru svojih mogućnosti daju sve od sebe. Niti oni najveći ne mogu cijelu sezonu odigrati perfektno te kao i momčad povremeno upadaju u krizu igre ali isto tako iz raznoraznih razloga i psihičke krize. Publika i navijači su bitan faktor u pomoći klubu tijekom utakmice, pogotovo kada momčadi ne ide. Svaki pojedinac na terenu je jedan kotačić koji pridonosi uspjehu ili neuspjehu. Evidentno je da je Quaresma promašena investicija iz raznoraznih razloga ali dok je naš igrač svi u klubu i oko kluba trebaju učiniti u okviru svojih ovlasti sve da se igraču pomogne prevladati krizu jer je to u općem interesu bez obzira na animozitet prema dotičnoj osobi. Nekoga volimo više ili manje ali je klub iznad svih nas i zbog toga trebamo prevladati osobne interese, simpatije ili razočarenja.
Zadnji slučaj sa Muntarijem je premašio granice dobrog vladanja. Dečko je u krizi i napravio je u toj utakmici dosta krivih poteza. U redu, nije niti neka klasa igrača ali je doveden kao radnik u ekipi i uvjek ima pošten odnos prema igri i daje sve od sebe. Kako ta grupa navijača (nemojmo generalizirati) misli zviždanjem pomoći… samo može još dublje gurnuti igrača u psihološku krizu i teret svakog nastupa. Tužno ga je bilo vidjeti emotivno slomljenog i svaka čast suigračima koji su mu davali podršku pri izlasku sa terena. Taj slučaj je pokazao da postoji kolektivni duh u momčadi i to me raduje jer bez toga nema uspjeha momčadi. Taj dio navijača koji je tako sramno postupio me duboko dirnuo i želim vjerovati da će se prvom prilikom ispričati igraču te velikim pljeskom i podrškom na prvoj slijedećoj utakmici pokazati da su napravili veliku grešku koju više nikada ne bi trebali učiniti ako doista vole svoj klub, u čega uopće niti ne sumljam.
6 thoughts on “Inter dominira… koliko to Curva Nord prati?

 1. Dexter

  Kad pročitam ovakvo štivo stvarno mi bude žao što više nemamo nekoga tko bi barem kolumne prevodio na Talijanski, jer ovo se prvenstveno tiče domicilnih navijača koji su najredovitiji na Meazzi.
  Fanatico bravo, strašan tekst.

 2. zythos

  jedino se ne slazem s tim da je posjecenost dobra. pa sad je u ligi prvaka doslo samo 30 000 ljudi. mislim da je to premalo. pa to nije ni pola kapaciteta stadiona. a u prvenstvu nam isto toliko ljudi dolazi posebno sad u posljednjim kolima npr protiv udinesea i napolia. neznam kaj se to dogada. pa ja bi sve dal da mogu dojti na stadion gldati svoj INTER makar to bilo i protiv siene ili livorna koji su zadnji.

 3. zythos

  dobro, ja sam za napoli i udinese imal malo manje brojeve. te podatke sam videl na http://www.weltfussball.de/. inace dobra stranica sa puno informacija. ali sigurno se slazes samnom da je u LP bilo jako malo ljudi zadnje kolo, nazalost. ali kad imamo tak veliki stadion da kad nam dojde 50 000 ljudi izgleda prazno. 🙂
  FORZA INTER!

Odgovori