full screen background image

Novo vrijeme traži i novu politiku kluba

Krenut ću optimistično kako i dolikuje navijaču kluba koji nekoliko kola prije kraja prvenstva ima 10 bodova prednosti. Ja niti sekunde ne dvojim hoćemo li ponovo biti prvaci, mi to već jesmo i za mene je to gotova stvar.

Nažalost, ostatak nisam predvidio u optimističnom tonu, nego u blagoj zabrinutosti što će biti dalje, jer kada sam malo dublje zagrebao po površini došao sam do uznemirujućih podataka, a riječ je prvenstveno o našem velikom protivniku i rivalu Juventusu, ali da bi došao do poante priče krenut ću sa drugog dijela Europe.
Svi znamo da Englezi dominiraju klupskom Euro scenom već neko vrijeme što se i ove godine opet ponovilo kroz tri kluba u polufinalu LP, također svi znamo za sjajnu posjećenost stadiona na velikoj većini utakmica u Engleskoj, bilo da je u pitanju derby ili osrednja utakmica klubova iz sredine tablice, ali možda ne znate da Englezi i ono nekima nevažno odrađuju također na visokom nivou, kao što su fun shopovi na stadionima ili internet stranice klubova, i te stvari izgledaju iznadprosječno u usporedbi sa većinom Europe…. e sada se mogu vratiti na početak priče u Italiju.
Od velike afere calciopoli većina nas je očekivala da će Juventus povratkom u prvu ligu kupiti nekoliko velikih i skupih pojačanja te da će odmah napasti sve moguće fronte, od Seria A do LP, ali to se nije dogodilo i pretpostavljam da je većina od nas gledala našu igru, Intera, dominaciju u prvenstvu i nije se zamarala Juventusom niti minute, ali posljednjih dana sam si dao malo truda da vidim što to Juventus “kuha” jer siguran sam da najtrofejniji klub Italije neće i iduću sezonu dopustiti da mu Inter pobjegne kao što se to dogodilo ove sezone. Tako sam analizom došao do sljedećeg:
1. Juventus je drastično pomladio močad i nedostaju mu dva, maksimalno tri kvalitetna igrača da bude i više nego ozbiljan konkurent za idući scudetto, a uz to u momčadi ima dosta Talijana što je sigurno dodatni mamac za navijače
2. Iako svi govore o rekonstrukciji stadiona, u pitanju je gotovo novi stadion jer je stari skoro srušen do temelja, a taj novi stadion će biti u rangu najvećih, najboljih i najfunkcionalnijih stadiona Europe
3. Naravno na stadionu je u planu niz loža, apartmana, veliki fun shop i mnogo toga za svakoga, od 7 do 77, (kako je Nikola nedavno napisao-cijela obitelj cijeli dan na stadionu !! )
4. Službena internet stranica također je već sada na vrhunskom nivou sa bezbroj sadržaja, podataka i izgleda odlično
5. … i za kraj, nastavak na točku 1, Juventus već ima plan, sa ciljanim imenima, koga bi željeli dovesti za iduću sezonu i ne sumnjam da će u tome uspjeti ( za mene je Diego gotova stvar )
Ako na navedene podatke napravim malu usporedbu sa našim Interom, to bi izgledalo ovako:
1. Mi i dalje ovisimo o našim starijim igračima koji već godinama vuku naš klub i pitam se što bi se dogodilo da na koji tjedan ostanemo bez kapetana ili Cuchua, tko bi njih zamjenio ??
2. Godinama pričamo o novom stadionu, ali se nismo pomaknuli sa nule !!
3. Fun shop i internet stranice je trebalo davno preurediti i napraviti ih kako i priliči velikom klubu
4. Ako pogledamo naša pojačanja u zadnje dvije sezone to izgleda ovako: Quaresma, Rivas, Chivu, Muntari, Mancini, Obina, Baloteli i Santon ( zadnja dva su naši igrači ). Realno je to sljedeće; Chivu je jedino pojačanje od navedenih, a i on je jako često povređen, Balotelli i Santon su još nedokazani mladići i možda izrastu u velike igrače, iako ja sumnjam da će oni biti upisani u veliku Interovu povjest, dok svi ostali navedeni nisu opravdali velika ulaganja.
Eto, zbog svega navedenog bojim se da se ne nađemo u situaciji da iduće sezone opet ispadnemo iz LP kao i ove godine, naravno ne mislim da je internet starnica il službena prodavaona bitna za osvajanje LP, ali veliki klub mora funkcionirati od čistačice do predsjednika. Engleska je nametnula neke nove trendove koje treba pratiti ili ćemo se naći u situaciji koju bi usporedio sa zagrebačkim Dinamom; Dinamo ne može prezimiti u Europi, a Inter ne može dalje od četvrtfinala LP. Ne bi želio da naš voljeni klub uđe u prosječnost, te da drhtimo kada idemo na gostovanje na Cipar.

Juventus je ozbiljno shvatio poruku iz Engleske i u dvije godine puno napravio, iako Vam to možda ne izgleda tako, jer nije osvoji niti jedan trofej ( iako im ove još igra kup ) ali ja se osobno bojim prijetnje iz Torina i onoga što bi mogli napraviti, već iduće sezone. Vrijeme je da se naša klupska politika malo promjeni, da se pametnije ulažu sredstva, te da se ne pretrpavamo prosječnim igračima kojih već sada imamo punu svlačionicu.

Za kraj, ja se i dalje tješim da se sve još stigne popraviti, ali da je vremena sve manje i manje…
Nadam se da nam neće iduće sezone biti hladno kako je sada hladno u onima iz Torina …..
8 thoughts on “Novo vrijeme traži i novu politiku kluba

 1. interista7

  1. juBe mozda je pomladio momcad, ali i dalje je nasa ekipa mlada od njihove.
  http://transfermarkt.de/de/wettbewerb/IT1/serie-a/uebersicht/startseite.html
  inter ima jos dva igraca vise od juBentusa, tako da bi mi bili i vjerojatno jos mlađi od njih.
  nadodao bih jos da iako inter ponekad i ovisi o starim igracima u raspravi inter juBe trebamo uzeti u obzir da je njima glavni igrac del piero.
  2.volio bi da inter isto napokon pocne s tim novim stadionom.
  3.fan shop je takav kakav je, kad uzmemo u obzir da ga djelimo s ekipom u kojoj je -13, trebamo cestitati ljudim u fan shopu kako uspijevaju odrzati raspored toplo hladno.salu na stranu, nesumnjam da ce fan shop biti kvalitetan kad budemo imali novi stadion.
  sto se web stranice tice,posjetio sam chelsea.com, arsenal.com, mufc.com i barca.com. od chelsea i arsenala su stranice gotovo identicne, manutd ima sasvim dobru stranicu, kao i barca.ali mislim da nasa web stranica ne zaostaje previse.
  4.uvjeren sam da i mourinho ima plan, a sada koliko ce upaliti to nitko nezna, kao sto juBentusovci neznaju hoce li njihov upaliti.

 2. Dexter

  Razlika između talijanskih i engleskih klubova reflektira razliku između mediteranskog i sjevernjačkog mentaliteta, a to je već bitan čimbenik u cijeloj stvari. Dalje, u Engleskoj se ljudi iz sjene u klubu brinu o poslovnim aspektima kluba, dok treneri koji se gore zovu manageri vode računa o sportsko – taktičko – igračkoj politici i tu se oni prvi koji brinu o poslu malo, ili nimalo miješaju u cijelu stvar. U Italiji (čitaj: u Interu) se često kupuje igrač koji se sviđa predsjedniku, ili koji je zapeo za oko njegovu sinu, a tako se ne može naprijed. Lippijev rad u klubu gotovo da je završio i prije nego je počeo zbog jednog takvog sukoba oko Ivana Cordobe kojeg je on nekako uspio, skoro mimo znanja Morattijevih, dovesti u klub. Tako se naprijed, barem u europskim okvirima, ne može. Onoga trenutka kad su u Engleskoj shvatili da će svi aspekti nogometa procvjetati čim to postane vikend opcija za cijelu obitelj stvari su se počele kretati na bolje. Do drakonske razine su pooštrili zakone protiv huligana, sredili stadione i omogućili ljudima da bez straha dovedu djecu na utakmicu. A to je velika stvar. Po meni u Italiji još uvijek za tako nešto (kao ni kod nas) nema političke, a ni svake druge volje. Dok tome bude tako stvari će na žalost ostati nepromijenjene.

  P.S.
  Antonio svaka čast, odličan tekst!

 3. nraguz

  U vecini se slazem, osim da imamo prosjecne igrace. Imamo vrhunske igrace i to nam ne moze biti alibi za Ligu prvaka.
  Stadion je kljuc, kao sto sam pisao u kolumni prije par tjedana, a slazem se s tobom za Juventus, cini se da pametno razmisljaju.

 4. ibra

  rekao bi da je svaka konkurencija zdrava konkurencija te da ni mi sigurno necemo samo promatrati kako se ostali pojacavaju. Dobro je da se juventus pojacava, kao sto bi bilo dobro da to naprave i roma, lazio, milan, fiorentina, jer samo jaka liga sa puno kvalitetnih imena i sredjenim stanjem garantira barem polufinale LP. Mene samo muci kako to da je diego ostao neotkriven od strane interovih skauta. Nama bas takav igrac treba.

 5. Antonio

  Nikola, imamo mi dobre igrače, ali niti jednog mlađeg koji bi mogao biti nasljednik naših legendi, a bez toga se ne može. A Dexter dobro piše, ne bi trebao predsjednik biti taj koji odlučuje kojeg igrača treba kupiti, a kojeg ne. Iskreno se nadam da za iduću sezonu Mou ima plan i to dobar plan što kupiti i kako se pojačati, da ne bi brojali još jednu propalu sezonu u Europi, a sa druge strane, sigurno neće i iduća sezona u Italiji biti prosječne kvalitete kao ova, čeka nas siguran sam, najteže prvenstvo u zadnjih 5 godina

 6. stefi

  Članak je odličan i čerstitke autor,dva dana razmišljam i hoču, neču moram se javit, sve kaj je napisano potpisujem odmah. Zamjerka samo na katastrofičnom tonu, istina je treba nam više reda i bolje posloženi svi segmenti u klubu. Također treba novi stadion, (zabrinut sam zbog najava da u kupnji igrača ove godine zbog recesije neče biti velikih transfera), ali također sam spreman na post u titulama sljedeče 3 ili 4 sezoine radi budučnosti kluba. Trener mora ostati a rukovodstvo kluba za razliku od 90-tih mora vuči prave poteze. Pozdrav svima i nakon pobjede u Torinu čestitiam svima na tituli. Velika je to stvar i najava još večih dostignuća u budučnosti. Pozdrav Interistima ma gdje god bili.

 7. Valentino

  ovo je super izrečeno,ali mislim da imamo neke igrače koji su prosječni,a prosječni su zato što ne igraju jer se nemogu dokazati uz dosta naših zvijezda koje su zacementirale svoje pozicije u planovima našeg MOURINHA.,a te naše prosječne igraće traži dosta klubova širom europe.Što se tiće stadiona Ja osobno bi volio novi i bolji i moderniji,ali prvo bi htio da se lova da treneru i vodstvu kluba pa neka kupe 3 do 4 igrača s kojim bi mogli osvojiti LP,a onda nakon trofeja kojeg čekamo jako puno godina krenuti sa planovima za gradnju novog stadiona.
  apsolutno sam siguran u ovogodišnji naslov i tu nema dileme samo da još na godinu tako prođemo kroz LP i moja želja je ostvarena…….

  pozzzzzzzzzzzzz svim interistima

 8. fanatico

  Najvažnije se kvalitetno pojačati u svim linijama, ali pojačati…Raščistiti sa onima koji popunjavaju brojno stanje, čak prepunjavaju…Uigrati i napraviti stroj koji melje protivnika, automatizirati igru…Sve ostalo o čemu si govorio je puno lakše, samo treba pokrenuti aparat na kvalitetniji rad.

Odgovori