Kao što i sami naslov govori talijanska liga polako gubi korak u odnosu na španjolsku i englesku ligu, a što svakome navijaču bilo kojeg talijanskog kluba nije drago. Naime, ovogodišnja liga prvaka i dosadašnji rezultati kupa UEFA-e ponovno ukazuju na opadanje kvalitete talijanskih klubova, a da se stvarni razlog uopće ne može sa sigurnošću detektirati, a što uzrokuje i činjenicu da su španjolska i engleska liga uređenije i bogatije lige te zastupljenije sa zvučnijim i jačim imenima od taljanske lige. Također, ono što je najočitije, je pad kvalitete francuske lige, koja je iz povijesnih razloga i zemljopisnog položaja zastupljena velikim brojem igrača afričkog porijekla te koja postaje poligon za pretvaranje mladih igrača u klasne igrače, odnosno njemačke lige u koju odlaze isluženi igrači, te u kojoj su dva najzvučnija imena Diego i Ribery već kaparani od strane većih i jačih klubova (navodno Juventus i Barcelona).
Međutim, vratimo se na bitno. Učinak talijanskih klubova u Ligi prvaka u ovom stoljeću je sljedeći. Dva osvojena naslova Lige prvaka (Milan 2003. i 2007.), sudjelovanje u finalu (Milan 2005. godine) te bez naslova ili sudjelovanja u finalu kupa UEFA-e. Iako ni ovaj učinak u Ligi prvaka nije mali, bitnije je da percepcija i igra talijanskih klubova u takvim natjecanjima ne jamči i strah kod protivničke momčadi. Razloge opadanja kvalitete talijanske lige možemo tražiti u aferi calciopolli koje je uzdrmala temelje Serie A, ali i učestalim novinskim člancima vezanima uz spregu sudaca, klubova, igrača i kladionica. Također, infrastruktura stadiona nije u zavidnome stanju zbog čega se uvijek prije početka sezone stvara problem sa dobivanjem licenci za sudjelovanje u domaćim i europskim natjecanjima te su učestali sukobi navijača koji nerijetko završavaju smrtnim slučajevima. Još svježi primjer je ubojstvo navijača Lazia na odmorištu, a prije toga i ubojstvo policajca prije utakmice Catania – Palermo zbog čega je talijansko nogometno prvenstvo bilo prekinuto na dva tjedna, na nekim stadionima nije iz sigurnosnih razloga bilo dopušteno igranje prvenstvenih utakmica nekoliko mjeseci, a pooštrene su mjere kontrole na ulascima na stadione te oko stadiona. Velikom broju navijača bilo je zabranjeno ući na stadione, a uvedene su i velike restrikcije na ono što se na stadione može unijeti. Također, bitan segment je i financiranje druge lige, što je očito više dozlogrdilo klubovima prve lige, zbog čega se sve više razmišlja o odcjepljenju i formiranju superlige. Svi ovi problemi uzorkuju i manju gledanost televizijskih prijenosa pa samim tim i pad zainteresiranosti sponzora. Posljednje dovodi do prezaduženosti klubova koji više nisu u mogućnosti izdašno plačati velike zvijezde, a iz kojeg razloga je upravo Gallani predložio uvođenje salary cap-a na plaće igrača.
Evo neki financijski pokazatelji u odnosu na Premier ligu:
Tijekom sezone 1995./1996. talijanski klubovi Serie A i engleske Premier lige imali su prilično izjednačene ukupne prihode (oko 450-500 milijuna eura), kao i prosječnu posjećenost (oko 30.000 gledatelja po utakmici). Procjenjuje se da je u sezoni 2006./2007. prihod Serie A pao na manje od 1,2 milijarde eura, dakle daleko ispod prihoda Premier lige (2 milijarde eura) i manje od 1,3 milijarde eura koliko se procjenjuje da su uprihodili klubovi vodećih liga u Njemačkoj i Španjolskoj. Prosječna posjećenost utakmica Serie A pala je na manje od 20.000 gledatelja te sad pripada samom dnu Lige petice.
U igračkome smislu Serie A se dovela u stanje da se Italija (iako jesu aktualni svjetski prvaci) pred kvalifikacijski ciklus trese ako se ozljedi Antonio Di Natale ili Fabio Quagliarella koji istina jesu dobri igrači, ali po meni ne klasa za prvu momčad talijanske reprezentacije. Također, u Italiji nema na vidiku igrača koji bi mogli biti idući Del Piero, Totti, Vieri, Pirlo, Nesta, iako postoje svijetla previđanja za Balotellija, Giovinca, Marchisia, Rossija… Na kraju, očit je nesrazmjer i u zastupljenosti klasnih igrača u talijanskoj ligi u odnosu na englesku i španjolsku ligu. Po meni u Italiji su najveće i jedine igračke zvijezde Ibrahimović, Kaka i Buffon, što nije dovoljno za privlačenje sponzora, a samim i za realizaciju velikih transfera.
I na kraju, evo u čemu Cappelo vidi superiornost Premier lige, cit: “U Italiji se igra s devet braniča i jednim napadačem naprijed kojeg se ostavi da pokuša nešto napraviti. A drugi problem je i to što su utakmice Serie A prepune prekida. Igrači se bacaju i simuliraju, usporavaju igru. Toga u Premiershipu ima vrlo malo. Engleski nogomet je mnogo brži”.
Vraćanje Serie A na stare staze neće biti nimalo lako i trebati će se u nekim stvarima ugledati na uređenost engleskih klubova, a sve kako bi im u što skorijem roku mogli uzvratiti za ovogodišnju superiornost u Ligi prvaka, koja i dalje boli.
Ibra
Što se tiče načina igre tu će teško ići bilo kakva promjena u Italiji. Na ostalom bi pod hitno trebalo poraditi, pogotovo rekonstrukcije stadiona.
Neatraktivan nogomet kao takav je najveći problem koji će se teško riješiti. Stadioni su posebna priča, a mentalitet cjelokupnog društva koje nema snage poput britanskog do kraja se svirepo obračunati s huliganizmom nešto je što zaslužuje posebnu temu.
ma nema veze stil igre sa padon kvalitete talijanskog nogometa,talijanski nogomet se kao ovakav ka šta je danas igra oduvik,a ne otprije 2,3,5 ili 10sezona ovakav stil igre se gaija u talijanskoj ligi i kad je milan osvaja prije koju sezonu Lp,kad je inter 90-ih osvaja kup Uefa zato se ne bih složija da je stil igre jedan od krivaca šta je stanje u talijanskom nogometu ovakvo kakvo je,ne znan ni ja kako bi opisa ovakvo stanje,razloge mogu(ili možemo,kako god) tražit u drugin stvarima,npr.:u tome da mediji previše napuhavaju neku najobičniju sudačku odluku čime stvaraju dodatan pritisak sucima koji pokušavaju(barem neki,ako ne ništa)svoj posa odradit max.profesionalno,gotovo svako kolo se piše kako je Inter nezasluženo osvoija bodove u gostima ili kući,a pogledajte kad je tako nešto pisa The Sun,Dailly Miror i sl.o bilo kojem eng.klubu???? kad se u Engleskoj dogodilo da su se mediji urotili protiv jednog igrača i kluba,ka protiv Intera i Adriana,ili Matrixa????? ima li u engleskoj monopola u medijima ka u Italiji(Berlusconi)???? događa li se u Eng.da u neku TV show pozovu trenera nekog rivala i da ga zajebavaju i onda pišu u medijima kako je osta hladnokrvan na strptizete koje su mu se nabacivale?????(nadan se da znate na što mislin),definitvno mislin da razloge treba tražit svugdje osin na terenu,jer razmislite malo,šta bi bilo ako bi sve lige petice igrale isti nogomet ka šta igra Premiership???????ja mislin da bi se definitvno velikoj većini nogomet zgadija,to je isto kada kažete da svi narodi europe moraju na isti način živit i moraju imat iste običaje,pitan se di je onda draž nogometa i natjecanja ako je stil igre svugdi isti????? u španjolskoj kad se nađe skupina huligana mediji jednostavno ignoriraju,a šta se događa u Italiji??? ne da se o tome piše misecima nego to bude među događajima godine,i naravno to onda pojedince željne slave koje Sotona lako zavede povuče da rade nove nerede i tako u nedogled,mislin da je stanje na terenu tal.klubova samo odraz društva,političari u italiji sve više nalikuju na naše političare,samo gledaju sebe a narod ko šljivi,znan da san razdužija sa ovin komentaron,al eto,sam san iznija neka svoja razmišljanja
pad serije a je poceo pocetkom 21. stoljeca… neka tv kuca ne mogu se sjetiti koja) je 2002. cini mi se prekinula sporazum sa talijanskom ligom i tu je pocaeo lom jer nitko to nije ocekivao – fiorentina je propala, parma takodjer, lazio i romu je spasila drzava makar to nije ni sjena onog sto su bili… calciopoli je samo zadao zavrsni udarac… budimo realni od nekadasnjih 7 velikana serije a koji su o svemu odlucivali (inter, milan, juve, lazio, roma, parma i fiorentina) ostao je samo inter i koliko-toliko juventus… ali po meni talijani moraju biti veoma oprezni ako ce ikad preuzimati ideje od engleza jer se engleski nogomet polako, ali sigurno rusi iznutra, na tribinama je sve manji broj pravih istinskih navijaca jer su karte preskupe, ako stranim vlasnicima dozlogrdi klub i povuku svoj novac pola engleske lige ce propasti sto se u italiji ne moze dogoditi… a i koliko sam upoznat, ovo je prva sezona da stadioni nisu rasprodani, tj. da se nekoliko utakmica igralo pred polupraznim tribinama… glavna prednost engleske je novac -> za osvajanje premiershipa dobije se nesto preko 30 milijuna funti, ako ste 5.-6. dobijete 15-tak milijuna, a u italiji prvak dobije 2 milijuna… racunica je jednostavna…
vec sam prije komentarisao da se mi nesmijemo ugledati na engleze nego nastaviti gajiti Talijanski stil igre i navijanja , normalno da su neke promjene neminovne ali tako je uvijek i tako ce biti trziste marketing finansiranje se mijenjaju i moramo se prilagodjavati. prije odredjenog vremena svi najbolji igraci svjeta su zeljeli igrati u seriji A ili real i barca. sad su svi u engleskoj ali ce doci do prezaduzenosti i raspada budite sigurni, uskoro vise niko nece htjeti placati tolike novce da bi gledo svoj tim zbog osjecaja da ih vlasnici pljackaju a bez navijaca nema ni kluba
u nekim stvarima se slazem sa gore navedenim, ali u vecini toga se ne slazem. Naime, ne znam zasto svi predvidaju propast engleske lige i zasto svi smatraju da je lose sto su im klubovi privatizirani. Pa i nama da ode moratti ili milanu berlusconi ne bi se nasla zamjena i sigurno bi bilo velikih problema sa financiranjem. Sto se bavljenja medija nogometom, igracima i trenerima to je sve u sklopu show-a koji je u italiji prisutan vec duzi niz godina i to je jednostavno tako, ili prihvatis ili ne. Slazem se da ne nekim temema previse pridaje vaznosti (posebno oko sudackih odluka), ali to nema nikakve veze sa padom kvalitete nogometa u italiji. Uostalom susret chelsea i liverpoola u 1/4 finalu Lige prvaka je pravo mjerilo fizicke spreme i nacina igranja, a sto se ne bi vidjelo u utakmicama talijanske lige. Cinjenica je da su talijani uvijek bili poznati po jakoj obrani, medjutim to nije dovolno, nedostaje atraktivnosti. Uostalom, nitko nije komentirao manjak ostvarenih velikih transfera u italiji u posljednih nekoliko godina.
istina engleski nogomet je čisti marketing bogatih vlasnika,nema tu niti malo draži nogometa,previše su rastrošni i pohlepni,a to ne ide skupa,istina premiership se neće nikad raspast,ali istina je i da definitvno u premiershipu neće vadat blagostanje kakvo danas vlada(dokaze već znate,Chelsea,Man City…),glavni problem ovakvog stanja u serie A su mediji koji se previše petljaju u taj svijet,a da o tome malo ili nimalo znaju.isto tako ne možeš ti ostat 100% koncetriran na ekipu i prvenstvo a s druge strane mediji ti pišu neku aferu šta ti psihu lomi strašno,pogotovo ako je to neistina,ja znan da mediji žive od afera ali tal.mediji moraju prišaltat nižu brzinu,bez obzira koliki to show ili šta već bilo