full screen background image

Sreća njegova da postoje sjećanja

Sreća njegova da postoje sjećanja

Tko bi zaboravio kraj kolovoza 2009. i ona četiri komada Milanu. Iako nije bio strijelac oči svih nas bile su uprte u Wesleya Sneijdera. I ne samo to, gotovo da je bio igrač utakmice. Tek dva dana prije toga upoznao se s novim suigračima, a dan prije odradio jedan, jedini trening. Bio je definitivno najodmjerenije i najbolje pojačanje u novijoj povijesti kluba…

Mourinho je želio baš njega. Nudili su se razni Gourcuff, Diego… Jose je bio uporan i pogodio. Cijelu je sezonu igrao fantastično. Trčao je, kreirao, otvarao sebe i prostor za druge, slao ubojite pasove. A golovi? Slobodnjake sa 20 metara pretvarao je u zlato, gotovo kao da se radi o jedanaestercima. U Kijevu je donio drugi krug Lige prvaka, dovršio CSKA u četvrtfinalu, a načeo Barcelonu u najvećoj utakmici u povijesti našeg kluba (bar po meni).
Sve je bilo idilično, Sneijder je postao simbolom Intera koji je osvojio sve. Čak do te mjere da smo svi bili jako ljuti, ali i većina onih koji ne navijaju za Inter, kada je Zlatna lopta otišla Leu Messiju, a ne njemu. Imali smo desetku za narednih 10 godina.

Ili ne? Već sljedeću sezonu njegov angažman dosta je oslabio, izgubio je volju za radom. Što se dogodilo ne znam. Previše reflektora tako brzo? Možda. Ozljede? Da, ali znamo što stoji iza onoga tko se često ozljeđuje: slabo zalaganje na treninzima. Kasnonoćne fotografije iz barova i disko-klubova zamijenile su one sa terena.

Ipak, njegov talent i kredit u Interu bili su neupitni, pa je svaki trener naglašavao Wesovu važnost za klupske rezultate. Igrao je kod svih, ali jedno je postalo primjetno – kada igra Inter je u krizi, a kada ga nema nižu se pobjede. Prvi koji je dao naslutiti kako takav Sneijder možda nije potreban bio je Gasperini, a znamo kako je završio. Ranieri je kao analitičar prije nego je postao trener naglašavao kako se on nikada ne bi riješio Nizozemca i kako bi, da je on trener, uvijek nalazio mjesta za njega. Tražili ste, gledajte. Sjeo je na klupu, slao Sneijdera na teren, a rezultati su bili mješoviti. Sve dok se Sneijder nije ozljedio. Tada je uslijedio niz od sedam pobjeda i Inter se vratio u borbu za naslov. Povratkom Sneijdera Ranieri je vjerovatno požalio što je ikada izgovorio riječi da će mu uvijek nalaziti mjesto. Sam Sneijder našao je njemu mjesto – otkaz.

Izgleda da je Stramaccioni drugačiji. Ne, ne po razmišljanju u vezi Sneijdera, jer i Strama naglašava njegovu važnost (a valjda moraju kada ga toliko plaćaju), već je u Wesovoj glavi novi trener sličan Mourinhu. Za njega će dati sve, kaže. Sam je priznao prilikom dodjele kapetanske trake Nizozemske kako posljednjih godina nije živio baš sportski, ali kako je sa 28 godina shvatio da se mora smiriti, da je došlo ozbiljno vrijeme, da je spreman biti primjer drugima. No, na terenu se slika opet ponavlja. Inter sa Sneijderom nije uvjerljiv, a bez njega niže osam pobjeda u nizu. Jeli to slučajno?

Istina, sustav se promijenio od kada je posljedni put igrao, ali baš iz tog razloga se pitam gdje će sada igrati, kako ga uklopiti. Hoćemo li doći na Gasperinijevo da igra u veznom redu? Stramaccioni je dao naslutiti takvu mogućnost na jednoj presici. Nadam se, ali ponajviše se nadam da će Wesley to prihvatiti, jer jedno je sigurno: Sneijder će (nažalost) igrati. A šteta je mijenjati momčad koja tako dobro gura u sustavu 3-4-3. Istina je i da se vidi promjena kod Sneijdera. Zalaže se puno više nego proteklih sezona, ali očit je i njegov status primadonne. Primjetite li vi njegove geste ako suigrač napravi nešto što se njemu ne sviđa, tj. ako ne da loptu njemu? Upravo to smatram najvećim problemom Straminog Intera kada igra Sneijder. Previše lopti idu njemu, stalno je dajemo njemu. Tako ovisimo o tome ima li on svoj dan, a to je rijetko i vrlo smo predvidivi.

Stramaccioni naglašava kolektiv i ima pravo. Kada nema Sneijdera uistinu djelujemo kao momčad. Osobno mislim jednako kao Zvonimir Boban koji je nedavno na Skyu rekao: “Želi li Sneijder pomoći Interu mora se promijeniti, jer ovakav nema mjesta u početnom sastavu.” Wes ima sreću da se svi navijači Intera još sjećamo 2009/10.
13 thoughts on “Sreća njegova da postoje sjećanja

  1. nraguz

   Slažem se ja apsolutno, ali tim bi potezom nastao razdor u svlačionici, mediji bi digli prašinu oko toga, a najplaćeniji je igrač i naš jedini (nezasluženo) superstar pa ne znam ni kakav je stav rukovodstva (Morattija). Bilo bi teško kontrolirati takvu situaciju i zato ja mislim da ga svi i forsiraju.

 1. J.Zanetti4

  po mom misljenju Snajder i Cassano ne mogu igrati zajedno na terenu.. isto se krecu, imaju istu ulogu u kreiranju napada, igraju na istoj poziciji.. Ocigledno da je jedina mogucnost da se Snajder vrati u vezni red.. voleo bih videti na sta ce to ličiti, ali definitivno Strama ne treba eksperimentisati to na utakmicama, vec na treningu..

  što se mene tiče nisam za promene jer ovaj Inter pokazuje zalaganje i timski duh, ali ako ce odredjene promene podici Inter na viši nivo, onda vredi pokusati

  Mislim da ce Snajder bolje zaigrati samo iz jednog razloga.. Konkurencija je zdrava za svakog igraca..a u ovom trenutku nema mesta pored Cassana

  1. nraguz

   Ne znam, Cassano je drugačiji, nije centralna figura naše igre, ne idu sve akcije isključivo preko njega, on se zna naći u finišu, dok je Sneijder isključivo kreator akcija.
   Ali istina je da ne ide kad su obojica na terenu. No, ja mislim da to nema veze s njima dvojicom. Ja mislim da ne ide kad je Sneijder na terenu i točka.
   Naravno da ne bismo mijenjali momčad, ali kako sam naveo gore mislim da je to neizbježno (ne možeš držati najplaćenijeg igrača na klupi). Vidjeli smo svi što se Guardioli lani dogodilo jer je Fabregas “morao” igrati…

   1. J.Zanetti4

    Cassano je podigao igru Intera na viši nivo u odnosu na zadnje 2 sezone.. moj izbor za startnih 11 je defintivno Cassano iza Milita i Palacia.. a ocigledno da je to izbor i Strame (insistirao je na njegovom transferu)
    Ali prvenstvo je dugo, a tu su jos i Liga Europe i Kup Italije..Bice puno rotacija..
    smatram da bi Stramaccioni trebao davati Snajderu sansu ali prvobitno sa klupe (dok se ne oporavi potpuno)
    Takodje, ne bih zeleo da oporavljeni Snajder samo tek tako dodje i zauzme svoje mesto u startnih 11 i poremeti koncepciju trenutnog Intera koji je upisao 8 pobeda u nizu
    treba postepeno Snajdera ukljucivati a ne da bude glavna karika o cemu Nikola prica, pa ce ostatak sezone pokazati da li se Snajder uklapa u Stramin stil i sta je najbolje sa njim po zavrsetku sezone uciniti

 2. PeaAmala

  Nebih se slozio da smo sa Snajderom slabija ekipa, bas suprotno, Snajder je taj koji danasnji vrlo dobri Inter sa svojom kvalitetom moze gurnuti u borbu za naslov,a u buducnosti nadam se i u borbu za nove europske trofeje. On je fantasticni kreativac opasan po gol koji u tandemu s sjajnim trkacima i fizicki mocnim igracima vezi red cini savrsenim.

  1. samKE

   Upravo si opisao “pravog” Sneijdera, iz nezaboravne sezone. Ruku na srce, nikad ga niko nije ni koristio, kao što ga je Jose koristio u formaciji 4231, ali Sneijder, kojeg gledamo 2 zadnje sezone, definitivno nema takve osobine. Nažalost.. Bas me zanima, kako će strama postupati sa njim. Vidjet ćemo..

 3. Augment

  Dajte ljudi pa budimo realni imao je covjek s kim igrati.. razlika je igrati sa stankovicem, cambiassom, mottom, zanetijem u vezi i militom etom i super mariom u napadu nego sa obijem, alvarezom, zarateom, forlanom itd. covjek nije lider a to se od njega ocekuje zadnje dvije godine. treba mu malo skloniti teret sa ledja i bice ok. pa ne moze preko noci zaboraviti igrati nogomet

 4. nraguz

  Njegovo znanje nije upitno, sigurno da nije zaboravio igrati. Ali sigurno je njegova forma, odnosno zalaganje itekako opalo u zadnje vrijeme. Vidi se to i u reprezentaciji gdje ima s kim igrati kao što ti kažeš. Kao što sam napisao, sa Stramom je to pošlo malo nabolje, ali mora još raditi želi li biti pravi.
  U današnjem nogometu moraš biti fizički spreman da bi nadopunio znanje. Nema više vremena kada je Maradona ležao na treninzima, a svejedno sam dobijao utakmice. Vidi samo ove top, C. Ronalda i Messija.

 5. Maverick

  Njegova ozljeda je najbolje sto nam se moglo dogoditi. Nazalost. Nadam se da je i on toga svjestan. Njegovo znanje je neupitno, ali zelja i igranje za ekipu….e to nisam siguran. Njegove gestikulacije su najiritantnija stvar koju mogu vidjeti od nekog igraca….

 6. nraguz

  Danas baš čitam izjavu Mazzole koji kaže kako Strama ne misli mijenjati sustav kad se vrati Wes, nego će ga tražiti da se on prilagodi sustavu. Koristio bi ga ili u vezi ili kao jednog od trojice u napadu.

  Jebo mater, vraćamo se točno na sve što je tražio Gasperini (3-4-3, inzistirao je na Palaciju, tražio da se Sneijder prilagodi sustavu), a njega su potjerali. 🙂

  1. J.Zanetti4

   iskreno, ni Benitez ni Gasperini nisu krivci, oni su žrtve u kompletnoj priči..

   Nikola je potpuno u pravu, Gasperini je trazio promenu u sitem 3-4-3 sa Lavezzijem i Palaciom, a da se Snajder prilagodi taktici..

   Sada imamo upravo taj Gaspov sistem sa Stramom a Cassano je dosao umesto Lavezzija koga smo jurili čitav prelazni rok

 7. nraguz

  Dobro, ja sam se šalio, iako smatram da se s Gasperinijem nije fer postupilo od strane cijelog kluba.

  A s druge strane on je forsirao, dakle išao na ovo što imamo danas drugačijim pristupom koji očito nije bio prošao kod igrača. A način komunikacije u svakom poslu je iznimno bitan.

  Imam dva lijepa primjera: ovaj naš (Gasp i Strama) i Barcelona. Igra Barce se nije enormno promijenila kada je umjesto Rijkarda stigao Guardiola, ali očito komunikacija između trenera i igrača jeste i nakon rezultatskog pada s Rijkardom s Guardiolom su opet sve poharali istim sistemom igre.

Odgovori