full screen background image

Sretan ti 104. rođendan!!!

Sretan ti 104. rođendan!!!

Za 104. rođendan našeg kluba izdvojio sam jedan tekst iz knjige Inter 1908-2008: stoljeće crno-plave strasti. On pripovjeda o događajima u noći osnutka FCIM-a…

Nakon rižota alla milanese i kapi crnog vina, 9. ožujka 1908. u 23:30 Giorgio Muggiani sakupio je posljednji potpis na dokumentu: “Gospoda osnivači su se okupili večeras sa jasnom namjerom da osnuju novi klub” – piše na dokumentu naslovljenom ocu Giorgia Muggianija, gospodinu Eugeniju. Ime novog društva jednoglasno je prihvaćeno – Foot-Ball Club Internazionale Milano. Potpis: G.M. Ispod Muggianijevog potpisa lista je ponajviše švicarskih i talijanskih imena, ali i nizozemskih, francuskih, brazilskih i škotskih. Prepoznaju se Muggianijevi prijatelji sa fakulteta u San Gallu: Roschard, Arturo, Carlo i Enrico Hintermann, Ugo i Hans Rietmann, Voelkel, Bertolini, De Olma, Dell’Oro, Maner i Wipf. Na dvadesetoj crtici pojavljuje se i potpis Virgilija Fossatija, Milaneza koji će odigrati 97 utakmica za Inter, gotovo sve kao kapetan i biti će prvi Interovac u reprezentaciji. Karijera mu je prekinuta 1918. kada s 29 godina umire pod austrijskom vatrom. Tu je i Pietro Lana, jedini koji se pokajao za izdaju: vratio se brzo u Milan i zabio prvi pogodak u povijesti talijanske reprezentacije, uzevši tu čast baš Fossatiju koji je zabio drugi pogodak. Tu je i Nizozemac Frans Knoote, pjevač koji je kasnije oženio poznatu kanadsku mezzosopranisticu Evu Gauthier. Nakon toga 43 osnivača zaljevaju krštenje Intera trima bocama šampanjca prije nego će uz vatromete i petarde izaći u šetnju Piazzom Duomo. Muggiani tada baca prokletstvo na Milan: “Dok sam živ nećete osvojiti niti jednu titulu.” Prokletstvo je živilo i dulje od toga. U tom trenutku dvostruki uzastopni prvak Milan nije osvojio naslov 44 godine. Kada je 1951. sa fantastičnim trolistom Gre-No-Li Interu za jedan bod uzeo naslov Muggiani je mrtav već 13 godina. Čak i mladi Enrico Hintermann, najljući od svih odbjeglih milanista, odašilje svoju osobnu želju: “S nama ste osvojili puno, a bez nas vam je kraj slavi.”
2 thoughts on “Sretan ti 104. rođendan!!!

Odgovori