full screen background image

Moje viđenje najvećih interista (Top 10)

Moje viđenje najvećih interista (Top 10)

Ovo je nastavak moje prethodne kolumne u kojoj otrkivam tko su za mene 10 najvećih interista. Ovdje prilažem i spomenutu listu najboljih igrača koji su obukli crno-plavi dres. Još jednom molim da i vi u komentarima slažete svoje liste najvećih i/ili najboljih.

10. Walter Zenga – Meni osobno najdraži vratar svih vremena, a sigurno i među najboljima. Zenga danas putuje svijetom trbuhom za trenerskim kruhom, ali njegovo srce uvijek je u Milanu i željno iščekuje poziv na klupu nerazzurra. Više od 25 godina proveo je u klubu, a jedini je Boy u povijesti koji je istrčao na teren u svetom dresu. Dok je trenirao u mlađim pogonima utakmice Intera je pratio sa Curve Nord.

9. Giuseppe Bergomi – Veliki kapetan koji je igrao čak 18 godina, ali koji nažalost nije osvojio dovoljno naslova. Definitivno simbol, ali nakon igračke karijere nije ostao u klubu. Čini se da je zamjerio Morattiju što nije spriječio Lippija da ga «otjera». Kako je sam rekao, nitko ga osim Facchettija nije zvao u klub, a kaže da obožava svoj klub i da bi prihvatio bilo koje mjesto. Danas kada komentira Interove utakmice za Sky ne čujem u njemu navijačko opredjeljenje i to mi moram priznati smeta. Čak zna biti vrlo kritičan. On kaže da je profesionalac i da se mora tako ponašati, jer najčešće komentira dvije talijanske momčadi i mora biti neutralan.

8. Giuseppe Baresi – Tiha osoba koju ćete rijetko čuti da išta priča. Cijeli život i karijeru je proveo u Interu. Ne bira funkcije, prihvaća što mu ponude. Bio je trener mladih uzrasta, s Mourinhom je postao pomoćni trener. Kada je stigao Benitez, bio je spreman za korak natrag, ponovno među omladinu. Sve, samo da ostane u Interu.

7. Sandro Mazzola – Sandrino zaslužuje visoku poziciju ponajviše što dan danas pokazuje svoje osjećaje prema Interu iako je kao mlad bio pobornik bordeaux boje Torina svojeg oca koji je poginuo sa cijelom momčadi Grande Tora u zrakoplovnoj nesreći 1949. Cijelu igračku karijeru proveo je u Interu, od mladih uzrasta pa do 1977. Sudjelovao je, i svojom igrom predvodio u svim pohodima Grande Intera, ali i u naslovu 1971. Bio je sportski direktor odmah nakon karijere, pod Fraizzolijem, a vratio se i dolaskom Massima Morattija. Kasnije je otišao raditi istu dužnost u Torino. Po meni je najbliži Peppinu Priscu, jer ovih dana ga možete gledati na RAI-ju kako žustro brani Inter čak i uz sarkastične, agresivne ili bezobrazne (u pozitivnom smislu) komentare na spram naših rivala, baš kao što je to radio Avvocato.

6. Javier Zanetti – Zastava našeg kluba u današnje vrijeme, pa ga ne treba puno opisivati. Po meni zaslužuje top ljestvicu upravo zato jer danas je rijetkost imati jednog igrača toliko dugo vjernog jednom klubu. Srećom il Capitano je još mlad i može se još popeti na mojoj ljestvici, ovisno o tome što mu budućnost rezervira u vezi s Interom. Jedna mi dvojba preostaje i žao mi je što ga to nisam pitao kada smo se susreli (no pitanje je bi li mi iskreno odgovorio): Javier više nije igrač ili funkcioner u Interu. Inter se sastaje u finalu svjetskog prvenstva s Independienteom – za koga navija? Odgovor na to pitanje nisam izvukao niti iz njegove autobiografije iako se da naslutiti da je Inter prešao matični klub njegovog srca. Ipak, volio bih znati definitivan odgovor. Ostane li u klubu nakon igranja ide sigurno gore s Morattijima, Facchettijem, Muggianijem i Priscom (nemojte krivo shvatiti ovu rečenicu ;)).

5. Obitelj Moratti – Inter je u svojim počecima osvajao navijače uspjesima na terenu, ali ulaskom obitelji Moratti 1958. postaje po meni najposebniji klub na svijetu. Iako svjesni da bez poslovne strane nogometa klub ne može uspjeti, obiteljske vrijednosti prioritet su Morattija. Upravo u doba Angela Morattija, odnosno njegovog tada super-modernog, inventivnog generalnog direktora Itala Allodija Inter dobija famu u skladu s imenom, postaje jedan od najomiljenijih klubova diljem svijeta. Tada nastaje i Inter Club koji sve navijače Intera stavlja u okrilje kluba, u jednu crno-plavu obitelj. Stoga ne čudi kako je Inter jedini klub na svijetu (bar prema nekim izovrima koje sam čitao) kojem je broj navijača enormno rastao i u vremenima kada se ništa osvajalo nije. O rezultatima kluba pod njihovom palicom ne treba trošiti riječi.

4. Giacinto Facchetti – Dovoljno je reći da je jedini igrač u povijesti koji je kasnije dospio do predsjedničke pozicije u klubu. Na terenu graciozni gospodin, van njega jednako tako. Cijeli svoj život dao je Interu. I dok su Prisco, Mazzola i drugi na osebujan način birali riječi kada je u pitanju Inter, Facchettijeve su uvijek bile odmjerene, gospodske, ali opet toliko snažne da dopru do svakog interiste.

3. Giorgio Muggiani + 42 – Iako ih je večeri 9. ožujka 1908. bilo 43 slikar Muggiani bio je predvodnik pobune protiv Milana i može ga se smatrati «ocem» Foot-ball Cluba Internazionale Milano. Uz to, on je autor slike koju i danas najviše volimo gledati diljem svijeta – grba Intera. Iako tada nije imalo nikakve veze s Interom Muggiani je autor Pirellijevog logoa koji se danas proteže našim dresom. Usput, nakon osnivačke večere bacio je prokletstvo na Milan koje je itekako djelovalo. Rekao je da dok je on živ oni neće osvojiti niti jedan trofej. Milan je 44 godine postio. Dakle, da nije bilo njega (i njih), za koga bismo danas navijali?

2. Giuseppe Prisco – Svi na ovoj ljestvici radili su u klubu. Ali Peppino je opet poseban u odnosu na svih čime apsolutno zaslužuje 2. mjesto. On je u klub stigao kao fanatik. Rođen 1921. slijedio je Inter već od ’29. i kao takav sigurno je među Navijačima na mom broju 1. Tek 50-tih kao afirmirani odvjetnik ulazi u klub, a 1963. Angelo Moratti ga postavlja za potpredsjednika što je obnašao do smrti 2001. Najtrofejniji je interista svih vremena, a razlog zbog kojeg je ušao u klub ne može biti jednostavniji – «da bih mogao pratiti Inter baš na svakoj utakmici». O njegovom slavnom sarkazmu ne treba govoriti, uostalom jednu kolumnu sam bio posvetio samo njemu. Dakle njemu broj 1 (kao navijaču) i broj 2 (jer zaslužuje da ga se izdvoji).

1. Navijači – Svi koji su se pojavili na mom popisu nedvojbeno su i dokazano interisti. Pa ipak mislim da niti jedan od njih ne nosi iskonsku strast i ljubav prema Interu kao jedan obični, pravi navijač.

Po mom mišljenju 10 najboljih igrača koji su nosili crno-plavi dres:

1. Luis Nazario de Lima – Ronaldo

2. Giuseppe Meazza

3. Sandro Mazzola

4. Lothar Matthaus

5. Roberto Baggio

6. Luis Suarez

7. Karl – Heinz Rummenigge

8. Mario Corso

9. Luis Figo

10. Zlatan Ibrahimović
16 thoughts on “Moje viđenje najvećih interista (Top 10)

 1. nraguz

  Ja sam se mislio između Ibrahimovića i Seedorfa, jer mi je Figo ukupno ipak malo bolji. Jasno je da ovdje nisam gledao učinak za Inter nego njihovu veličinu kroz karijeru.
  A na listi najvećih 25 možda nedostaje Mario Corso koji i danas radi u klubu kao savjetnik.

 2. J.Zanetti4

  pazljivo sam citao listu Legendi Intera i zaista se nema sta dodati.

  Pogotovo me je dirnulo sto se naslo mesta u samom vrhu za slikara Muggianija. Recenica: “Dakle, da nije bilo njega (i njih), za koga bismo danas navijali?” sve govori.

  Neki navijaju za Inter od Matthausa, neki od Ronalda, neki od Calciopolija, neji od Finala u Madridu.. Moj pocetak simpatisanja Intera je bio kada sam kao klinac i neutralan gledalac posmatrao Milan-Inter, a komentator je pricao o nastanku Intera koji se odvojio od Milana jer u tom klubu nije bilo razumevanja i mesta za strane igrace, a pogotovo za tamnopute. Kao detetu, ta mi se prica ucinila puno ispravnija i od te veceri navijam za FC Internazionale

  takodje sam pazljivo procitao i listu 10 najvecih igraca..

  Sedorf je puno “veci” igrac od Zlatana po broju finala i osvojenih Evropskih trofeja

  ali, mislim da se moralo na ovaj ili onaj način naći mesto za Eto’oa koji je osvojio 3x Ligu Prvaka (sa 2 razlicita kluba), najbolji je strelac Africkog kupa nacija. o golovima da i ne pricamo.. i jos puno, puno toga… (to je sigurno igrac koji je miljama iznad Zlatana)

 3. nraguz

  ibrakadabra8, slažem se za Seedorfa u našem dresu, ali sam na toj listi gledao ukupnu veličinu, odnosno kvalitetu igrača, a ne po učinku za Inter. Možda su Zlatan i Eto’o bolji od njega, ali za mene osobno nisu, jer Seedorf je strašan igrač i konstanta skoro 20 godina. Od Ajaxa, Sampdorije, Reala, Intera i Milana. Strašan veznjak koji je znao sam riješiti pregršt utakmica. A za Milita, Facchettija, Bergomija i Zanettija među 10 meni sigurno nema mjesta.

  Da sam gledao učinak za klub ne bih tu stavio ni Baggija, ni Rummeniggea, ni Figa, ni Seedorfa. Zato sam listu i nazvao NAJBOLJI igrači.

 4. nraguz

  Ronaldo nema ni jednu, pa je isto najveći igrač koji je ikada igrao za nas. Baggio je meni puno bolji igrač od Eto’oa. Jedino kod koga sam mislio jeli zaslužuje biti na listi je Seedorf. Tu sam se mislio za Ibrahimovića, ali Eto’o mi nije u prvih 10 sigurno.

  Kada sam radio listu, mislim na ovu najboljih, razmišljao sam o ljudima zbog kojih je jedan navijač izravno kupovao ulaznicu za utakmicu. I zbog svih njih jesu, osim zbog Seedorfa. Pogriješio sam, trebao sam staviti Ibru, jer on je vrijedan ulaznice. Clarencea sam stavio zbog kontinuiteta, ali sam onda isto tako mogao staviti i Capitana. Evo, promijenit ću tekst i stavljam Ibru.

  1. J.Zanetti4

   moje misljenje je da ne trebas izbacivati Sedorfa a ubacivati Zlatana jer je prvo misljenje najispravnije..

   ali kako stoje stvari i kako je sve krenulo, vidim da ces morati da prosiris listu na 15 kandidata da bi zadovoljio citaoce i da bi imalo mesta za Zanettija Eto’oa Zlatana Sedorfa 🙂

   npr. tvoj parametar je da je Ibra veci od Eto’oa zbog ulaznice, a moj parametar da je Eto’o veci jer bolje igra velike i jake utakmice

   puno je parametara koji se mogu koristiti.. i koji mogu pobiti jednu ili drugu opciju.

   na kraju, obojica mozemo biti upravu, a takodje i ostali citaoci 🙂

  1. forzainter

   Ma ne sumnjam da si se setio, ali po meni je Bati gol bolji igrac ;)! Mozda je Ibra malo kompletniji, ali i jedan i drugi su klasicni napadaci i OSNOVNI zadatak im je da daju golove, a to je po meni Batistuta bolje radio!

  1. forzainter

   Pa meni je Eto bolji i od jednog i od drugog (ipak on jedini ima 3 titule LS, iako su to rezultati timskog uspeha, a ne individualnog, al dobro), ali Bati gol od Ibre, ali tu su sve nijanse i subjektivno misljnje. Cinjenica je da su sva trojica sjajni igraci (Bati gol bio)!

Odgovori