full screen background image

Jeli Messi dostigao božanstvo?

Jeli Messi dostigao božanstvo?

Mojsije, na engleskom Messiah, a na španjolskom Messi!! Vjerovatno argentinska super-zvijezda ima takav status u vjeri u kojoj je bog Diego Armando Maradona, a takva vjera zaista postoji. No jeli Messi već i sam božanstvo ili ćemo još morati čekati…

Svaka generacija ima svog najboljeg. Meazza, Puškaš i Di Seffano, George Best i Pele, Cruijff, Maradona, Zidane… Svak je obilježio jedno razdoblje i gotovo svaki ljubitelj nogometa smatra se sretnim jer je gledao neke od ovih veličina. Ja sam nažalost nogomet počeo gledati krajem osamdesetih (1988/89) kada je zahvaljujući Berlusconiju, Tapieu i ostalima iz sporta već prelazio u biznis. Tome je ni kriv ni dužan pridonio i Maradona svojim, za to vrijeme, enormnim transferima. On je tada započinjao pad, ali tek započinjao pad, dakle bio na vrhuncu. Do vremena kada je kod nas televizija počela prenositi europske utakmice stranih klubova za mene je već bilo kasno, Diego je bio samo sjena najvećeg igrača svih vremena. Stoga sam veličinu D10S-a (boga) shvatio putem VHS-a. Danas sporta u nogometu gotovo da i nema, ali na to zaboravljam svaki put kada gledam Lea Messija. Kada se pojavio prije šest godina njegovi pokreti odmah su me podsjetili na nekoga. Građa kratkih nogu, niskog težišta, stabilnost… i trzaj! Taj trzaj kojim je Maradona uz tehničko savršenstvo kao da loptu miluje, a ne nabija izbacivao po tri-četiri igrača odjednom. Danas, kao i Diego, Messi radi isto i sam dobija utakmice. Puno ljudi priča kako bez Inieste i Xavija Messi ne bi bio što jest. Da, bilo bi mu teže, ali ja kažem da nema Messija ne bi bilo Inieste i Xavija. Pogledajte utakmice Španjolske… Gotovo cijela Barcelona igra tamo, igraju dobro i atraktivno, ali ni blizu s lakoćom kao Barca. Nedostaje najbolji. Nedostaje onaj koji kada ne ide desetorici sam riješi sve. Uvijek gleda drugoga, a kada nema nikoga izmisli potez zbog kojeg protivniku stvarno bude žao što se bavi profesijom nogometaša, a zbog kojeg gledatelji plješću svom TV ekranu! Nije ni Maradona bio baš sam u Napoliju, ali povijest priča kao da jest. Spočitati će neki Messiju lošu predstavu na Svjetskom prvenstvu. Ali… Sam je igrao za Argentinu u kojoj nije bilo ni glave ni repa. Sjetite se koliko je puta došao pred protivnički gol? Sam, bez ičije pomoći. Istina, nije imao sreće pogoditi, možda je razlog slabija fizička sprema koja je remetila koncentraciju u završnici, ali meni na SP-u nije ostao dužan.

S klubom je osvojio sve što se osvojiti može, pokazao nezamislive poteze, čak je zabio i gol ravan najboljem golu svih vremena, onom Maradoninom na SP u Meksiku protiv Engleske. Messi nije bio na takvoj pozornici (kup Španjolske u odnosu na SP), pa se vrijednost njegovog djela zasluženo umanjuje, ali pogledamo li ta dva pogotka vidjet ćemo da su tehnički gotovo identični.

Diego ili Messi (mnogi će tu staviti i Pelea, ali meni osobno on nije bolji od Maradone ili Messija)? Po meni je Messi neokrunjeni kralj, najbolji nogometaš svih vremena, a da bi to postao službeno morati će postati svjetski prvak s Argentinom. Upravo je bog mojsiju onemogućio da to napravi prošle godine svojim nelogičnim izborom sporednih uloga (posebno mislim na nepozivanje našeg kapetana i Cambiassa). No jeli zato Bog namijenio da se to dogodi upravo u zemlji najljućeg rivala? Živi bili pa vidili 2014.

PS: Ovu kolumnu sam napisao početkom travnja, a od tada je Messi slomio i Real, ponovno sam, bez Inieste. Isto tako, nakon što sam je napisao Pele, veliki O Rey izjavio je kako je Messi najveći svih vremena, a Maradona je suzdržan rekavši da će se o najvećem suditi tek nakon što Leo završi karijeru. Jasno mi je kako je Maradoni teško, sigurno još ne želi sam sebe skinuti s trona iako u sebi zna da ništa ne traje vječno. Ja pak sanjam, kao i mnogi igrači i navijači našeg kluba da ćemo jednom ugledati sliku koju sam stavio uz ovu kolumnu…
11 thoughts on “Jeli Messi dostigao božanstvo?

 1. croit93

  ja se iskreno nadam da ga nećemo vidjet u našem dresu…mislim da se nebi uklopio ni kod nas ni u talijanskoj ligi…još bi se istrošili na njega puno previše…ni robbena ni riberya, nikakvo krilo nebi volio vidjet kod nas jer u italiji to ne prolazi…

 2. Pacito 999

  postujem Mesija i sve to,ali niko ali bas niko me ne moze ubijedit da je messi bolji od Ronalda i Ronaldinja (brazilce naravno ),po meni dva najbolje igraca koje sam ja gledao,nema on tu harizmu kao sto su njih dvojica imali…….i nemam neku posebnu zelju da Messi dodje kod nas,bolje kupit 3-4 vrhunska igraca za njegovu cijenu no bacati ogromne pare na jednoga…

  1. forzainter

   Ne slazem se sa tobom, po meni je Mesi najbolji igrac koji je ikad igrao posle Maradone i Pelea! Ovo sto on radi je stvarno neverovatno! Postujem tvoje misljenje i mislim da o ukusima ne trba raspravljati, i svako sad ima svoju teoriju da mu je bolji ovaj ili onaj, ali eto po meni je Mesi number 1 posle ove dvoice! Ronaldinjo jeste bio carobnjak, ali meni se vise svidja jednostavnost kod Mesija. I za razliku od ove dvoice i mnogih drugih, neverovatno mi je da gledam da je tako nizak fudbaler superioran u odnosu na defanzivne gromade!

 3. J.Zanetti4

  secam se reci Zanettija da ce nakon zavrsetka karijere pokusati dovesti Lea Messija u klub. Nas kapiten nikada nije davao nepromisljene izjave…
  Prosle godine je Messi zahtevao da mu se dovede argentinski igrac i doveli su Maskerana, a svima je jasno da on nikada nece biti u startnih 11 jer je Buskets katalonsko dete. Znaci, Barsa je svesno potrosila 25m na “hir” Lea da bi se bolje osecao u klubu.

  Znamo da je Inter najveca “argentinska kolonija” u evropi i ukoliko Messi bude promenio sredinu ubedjen sam da ce to biti Inter.

 4. nraguz

  TO je sigurno i to je obećano. Ako Messi ikada bude napuštao Barcu doći će.

  Neki dan je Pietro Ausilio otrkio kako je prije 7 godina Moratti osobno s njim bio u Barceloni po Messija. Tada je njegov agent bio njegov otac (ne znam jeli i danas) i odbio je Inter rekavši: Ne možemo napustiti Barcu nakon svega što su napravili za Lea. Moratti više nije inzistirao stisnuvši ruku g. Messiju i rekavši mu da je sretan njegovim odgovorom zbog činjenice da još postoje ljudi koji cijene takve stvari u odnosu na novac.
  Tata Messi je rekao i da će Inter biti prvi izbor u znak zahvale Morattiju ukoliko stvari pođu u krivo s Barcom.
  To su riječi Pietra Ausilia.

 5. nraguz

  Barca je momcad koja igra najljepsi nogomet u povijest. Ja nikako ne volim Manchester United. Ali, u finalu cu svim srcem biti za Manchester United!!
  Ovo kako Barcelona dolazi do svojih naslova je sramotno. Postali su najlegendarnija momcad u povijesti na racun nevidjene kradje u Londonu 2009. Nakon toga su osvojili sesticu, a da nije bilo kradje ostali bi na 3 komada.
  Protiv Reala kradja nije bila tolika, ali sudjenje je bilo u najmanju ruku nefer.
  Barca jest najbolja momcad, to ne moze nitko poreci, ali ne pobjedjuju uvijek najbolji. Ipak, cini se da je Barca napravila i sve van terena da se osigura. Sramota i forza Man U!!!!

  Nadalje, igraci Barce, njih 90% su picke koji padaju na bilo kakav dodir, a da su i jebeni glumci dokazuju kada padaju i kada dodira nema.
  Razmisljajuci malo o svemu sto su napravili u zadnje tri godine (kradja Chelseaja, crveni Motti i onda nakon utakmice paljenje sprinklera da bi se sprijecilo nase slavlje i sada ovo protiv Reala) jako sam se snervao!!!! Ne osobno, naravno, ali Barca mi nije ni najmanje draga trenutno.

  1. J.Zanetti4

   Celzi i Inter su zaista imali odredjene igrace koji su sitnim i pametnim prekrsajima uspevali da razbiju igru Barselone…ali Mourinho sada nema igrace poput Essiena, E.Cola, Terija, Cambiassa, Lucia, Zanettia… ti igraci su bili u stanju inteligentno da uguse taktiku Barse.

   Jednostavno ti igraci koje poseduje Perez ne mogu da odgovore taktickim zamislima samog trenera

   Mourinho je osuo paljbu na sve moguce i nemoguce sitnice.. jer on zna da svaka laz koja je izrecena vise puta .. postaje ISTINA

   ja se zaista ne secam da sam ikada gledao toliko prljavu i grubu ekipu kao sto je to Mourinhov Real Madrid

   evo jedan klip, pa prosudite sami koliki je kvocijent inteligencije pojedinih igraca Reala

   http://www.youtube.com/watch?v=_kpNjlYVjP8&feature=player_embedded

   1. Ellinor

    Ja se, s druge strane, ne sjecam kada sam gledao veće padavičare i glumce od igrača Barcelone. Što, naravno, ne znači da i Real nije igrao prljavo. Ali, Barcelona je uspjela da ih debelo nadmaši u prljavoj igri.

    Ako se tome dodaju sumnjive sudijske odluke, od kojih su neke čista krađa protivničkih timova onda..

    1. _inter_u_srcu_

     POTPISUJEM… uz jednak sudacki kriterij je veliko ptianje cija bi taktika pobjedila… pa ljudi sjetite se crvenog kojeg je Mota dobio prosle godine… smjesno…

     Mesi mi je toliko “ljigav” jos od prosle godine kada je Maiconu polomio dva zuba a sudija ni prekrsaj nije svirao, da ga ne bi volio gledati u Interu sve kad bi ga barcelona poklonila, a ne prodala…

  2. santon

   potpisujem svaku tvoju recenicu. dodao bih jos i crveni van persiju. i vilja je sutao posle ofsajda u kasiljasa pa se nesto ne sjecam da je dobio karton… sudija je bio drugi, al su pravila ista. muka mi je gledati barsu. a s druge strane uzivao sam gledajuci npr diaru. covjek je pravi razbijac, koljac. i mislim da je greska bio adebayor. umjesto da udje benzema (npr) i da se pokusa nesto uradi, na terenu je adebayor koji je lomio barsine princezice.

Odgovori