full screen background image

… i nikad ti nećemo okrenut leđa mi!

… i nikad ti nećemo okrenut leđa mi!

Došao je u Inter iskreno, bez imalo kompleksa, stavio cijelog sebe pred lice svih nas interista, ali i svoje prošlosti – milanista…

Benitez nam je upravo svojim kompleksima uništio snove, a samom klubu poništio rad u proteklih sedam godina. Danas će neki reći da bi možda i Benitez vratio krv u Inter da su mu se dovela četiri igrača koje je dobio Leonardo. Ne bi! Kompleksi tog čovjeka, njegova osobnost nije bila u skladu s karakterom “ludog” Intera i to ne bi išlo pa taman doveli 11 novih igrača.

Nismo vjerovali, bar ne ja, da se zaostatak od 13 bodova može nadoknaditi, a prije samo desetak dana sve je bilo u našim rukama, nismo ovisili o nikome. Sanjali smo ponavljanje triplette, nešto što je u prosincu bilo zabranjeno. Onda crack u četiri dana! U redu, teško je, ali velika većina vas koji posjećujete našu stranicu odjednom je promjenila mišljenje o treneru i obrušila se na Brazilca. Identično kao talijanski mediji, a znamo kome su oni naklonjeni. Nadaleko je poznato da talijanski mediji uvijek izvade probleme u Interu i kada postoje i kada ne postoje. Od spasitelja i vama je, kao Curvi Sud Leonardo postao Juda. Zato sam bio ponosan na Curvu Nord koja je pred kraj utakmice sa Schalkeom u Milanu pjevala “Non vi lascieremo mai (nikada vas nećemo napustiti)”, zviždući onima koji su napuštali Meazzu. Sa posljednjim sučevim zviždukom zaorilo se “Ole, ole, ole, ole, Inter, Inter!!” Iako sam kao svi bio šokiran porazom naježio sam se. Nadalje, protiv Chieva su se mnogi “pokajali” što su napustili voljeni klub prije vremena, te je došlo gotovo 62.000 gledatelja. A velika većina, za razliku od vas, došla je podržati Leonarda. Igrači su također uz svog trenera, jer ne bi reagirali izjavama i stavom na terenu kako jesu da je suprotno.

Tko je zapravo Leonardo? Nemojte doslovno shvatiti, ali oduvijek interista. Donio je žar poput Mourinha, nije zanijekao Josea za razliku od prethodnika, dapače, čak ga je često i spominjao dokazavši da poštuje povijest našeg kluba. O nogometu priča s takvom strašću, igrači mu još uvijek trče u zagrljaj (Zanetti protiv Chieva). Moratti ga je odavno zvao u Inter na mjesto jednog od sportskih direktora, kao da nikada nije imao crveno-crnu prošlost. Znao je i naš predsjednik da Milan i Leo nisu jedan za drugog. Predobar i iskren čovjek nije prilagođen za hijerarhijsku, poslovnu strukturu Milana. Potvrda tome je način na koji je prekinuta suradnja Berlusconija i Lea. Gospodski je dao do znanja da ga se unatoč ugovoru neće držati kao pijuna. Ali na kraju je izrekao riječi na koje u drugom dijelu Milana nisu navikli čuti: “To je pitanje stila, svak ima svoj. Naši karakteri nisu kompatibilni.” Istina, Leov karakter kompatibilan je s Interovim. Fantazija, elegancija, mentalna sloboda, bez dlake na jeziku, karizma baš kao kod Mourinha – on je rođeni interista. Od Portugalca bi mogao još dosta učiti o taktici i čitanju utakmica, ali i tu se pokazao jako dobrim u nekoliko navrata. Iako sam ja kao i većina nas što smo tu nogometni laik usudit ću se taktički ocijeniti našeg trenera. Po meni je direktno dobio sljedeće utakmice: Catania, Palermo, Genoa i Bayern – mijenjavši komplet sustav u sred utakmice kada nije išlo. Isto tako par utakmica je izgubio svojom krivicom (nisam gledao Udinese i Juventus): Brescia i Milan. Schalke? Što je mogao Leonardo pored onakvog stoperskog para ili fizičke spreme većine igrača! U toj utakmici mislim da nam nikakva taktika ne bi bila pomogla, jednostavno je bilo suđeno da nam se dogodi. U Bresciji je uistinu radio takve gluposti da je i sam priznao kako je pogriješio s izmjenama, a s Milanom je doživio amneziju. Jednostavno nije bio u utakmici i to mu jako zamjeram. Sigurno je da mora raditi na kolektivnoj obrani, kao obrambenim mehanizmima unutar tog odjela iako mu kao rođenom Brazilcu to nije u krvi. No to ne znači da ga ne podržavam 100%!! Isto tako, bilo bi suludo kriviti samo trenera za posljednji period. Momčad je jednostavno fizički, ali ponajviše mentalno iscrpljena u jurnjavi za naslovom posljednja tri i pol mjeseca. Tu se ne može puno, a Leonardo je baš tu već napravio maksimum motivirajući igrače kada je došao, vrativši im vjeru i pobjednički duh. Htjeli smo nadoknaditi minus 13, a da bi se to uspjelo svi moraju dati više od 100% sebe. Dali su, ali ne može se vječno. Nakon ovog ispadanja od Schalkea pročitao sam članak u kojem autor kritizira Leonarda da je trebao odmarati neke igrače kako bi bili svježi za ključne trenutke. Osobno mislim da ne bismo ni došli do tih ključnih trenutaka da ti igrači i Leonardo nisu svakog tjedna ostavljali posljednje atome snage na travnjaku.

Brojevi ne lažu, a oni mu nakon 17 kola na klupi idu u prilog: 40 bodova, odnosno 2,35 po utakmici. Ako se nastavi taj trend prvenstvo ćemo završiti sa 77 bodova što sigurno neće biti dovoljno za scudetto. U proljetnom dijelu prvenstva sakupili bismo 42 boda. A da je isti takav ritam imao Benitez Inter bi prvenstvo završio s 89 bodova i naslov bi bio osiguran. Ne u posljednjem kolu nego već sada sa 73 boda (Leovim tempom trenutno bismo imali +5 nad Milanom unatoč porazima u derbiju).

Leo je meni vratio snove i stoga se iskreno nadam kako će mu predsjednik Moratti dati priliku da odradi prvenstvo od početka. Sam je to izborio i zaslužio. Prošlog ljeta smo tražili nekoga tko neće biti kopija Mourinha, a možda smo trebali baš to. Sada ga imamo u Leonardu i ne bismo ga trebali tako lako pustiti. Nažalost, posljednje izjave samog trenera navješćuju odlazak na kraju sezone – “Kad sam stigao znao sam da je moguće da budem tu samo do ljeta” ili “trenerski je posao takav u Seriji A, sve se brzo mijenja.” Ukoliko iz bilo kojeg razloga Leo ode naravno da ćemo podržati novo lice, ali ja samo apeliram da ne okrećemo leđa ovom velikom čovjeku koji nam je vratio snove.

Priča se o Guardioli i Mourinhu, iako bismo teško do jednog i drugog. Osobno sam apsolutno za Lea, ali ako budemo morali birati neka bude Portugalac, jer je provjeren za Inter i za talijanski nogomet. Nemam dvojbe. Smatram da će se Guardiola teško snaći bilo gdje van Barcelone. Možda u nekom drugom španjolskom klubu još i nekako. U Italiji njegova vizija nogometa nikada ne bi prošla, osim naravno kada bi preselio sve igrače Barcelone u Inter. Pokušavali su neki stranci u Italiju dovesti napadački nogomet, a trajali su prosječno po pola sezone. Jedno je sigurno, dolaskom novog trenera dolazi još jedan novi projekt, nova vizija, novi igrači i ode još barem jedna godina u propast. Jer rijetki su treneri inteligentni kao Mourinho koji je prve godine shvatio da ako želi instant uspjeh koji se u klubovima kao Inter traži ne smije mijenjati, te je igrao Mancinijevim sistemom. Tek drugu godinu ugradio je svoje… Ja se nadam da će Leonardo napraviti isto!
6 thoughts on “… i nikad ti nećemo okrenut leđa mi!

 1. baka22

  svaka cast,sve stoji sto si rekao! ja nisam pljuvao po leonardu na ovom portalu,al jesam u svoja 4 zida nakon tekme s milanom a pogotovo nakon schalkea,al kad sam “ohladio” glavu,shvatio sam da je on pravo rijesenje za klub! ma on je dobričina i vidi se da srcem prati utakmicu,nije hladan..ne znam za vas,al ja ga ne bi mjenjao!

 2. nraguz

  Ja sam ga protiv Milana takodjer proklinjao…
  Ali trebalo bi mu dati sansu od pocetka prvenstva, pa ako ne napravi nista dogodine dovidjenja. Budemo li mijenjali ovog ljeta opet nam se pise probni rok. Mozemo recimo dovesti igrace koje sada planiramo, a da ih taj novi trener ne koristi. I sto onda, eto ti sranja. Naravno, plus jos mali milijun rizika. Oni postoje i s Leom, ali mislim ipak manji.

 3. Dexter

  Članak je vrhunski, posebno statistički dio i svaka ti čast na trudu, međutim nikako ne podržavam Leonardov ostanak na kormilu. Klub Interovog profila nije klub na kojemu će netko učiti zanat, a, ruku na srce, Brazilac to radi. Ne kažem, možda će Leo jednog dana baš biti vrhunski stručnjak, ali sad to niti iz bliza nije. Možda jest dignuo moral i dostignuo zaostatak za Milanom, ali je kiksao u svim (važnim) utakmicama gdje se tražilo zrno taktičke mudrosti. U današnjem su vrhunskom nogometu, kakvome Inter svakako teži, takve stvari nedopustive.
  Ja ne znam kakav je on kao čovjek (kažu da je utjelovljenje svega najboljeg), ali na terenu vidim to što vidim. Igrači možda jesu izgorjeli, a to nikako ne može biti opravdanje za taktičko rasulo koje danas u Interu vlada.
  Uglavnom, svaka Leonardu čast, ali on je u ovome trenutku svoje karijere ipak trener za klub
  puno manjih ambicija od onih koje tradicionalno ima Inter.

 4. nraguz

  Osobno iskreno mislim da Leonardo nece biti nas trener iduce sezone, ali nece ga Moratti odbacit, vec ce Leo sam odstupit.
  Ponavljam, ja jesam da mu se da sansa, ali sam siguran da ce Leo koji ima sjajan odnos s Morattijem sam odstupiti.
  A sto se taktike tice, mislim da umor, te emergency obrambeni par tu igra veliku ulogu, jer par utakmica je upravo takticki dobijeno.

 5. nraguz

  Igraci su izgorjeli, mozemo mi govoriti sto hocemo i protiv Rafe i protiv Lea, ali pobijedio je opet Mourinho. Kao sto je i sam priznao u onom velikom intervjuu Gazzetti u prosincu znao je da ne moze izvuci vise. Genijalac!!!

  Zao mi je jedino, i uvijek cu to ponavljati, sto nije dosao s momcadi u Milano iz Madrida. Tu mi je pao u ocima, ali inace pravi genijalac.

 6. Dexter

  Ni meni nije bilo pravo što Mourinho nije onda došao u Milano, ali većina nas je opijena uspjehom nekako previdjela taj njegov čin. To mu definitivno nije bilo u redu, jer posao s Realom jednako je tako mogao sklopiti i sutradan u Milanu, pošto bi Real da je trebalo nekoga i pješke poslao da mu donese ugovor na potpis.
  Međutim, siguran sam da smo mu svi oprostili taj, može se slobodno reći, ogroman gaf, jer dao nam je svima okusiti trenutak slave kakav ćemo tko zna kad (ako ikad) ponovno doživjeti.

Odgovori