full screen background image

Ne zaboravi da te Inter jedini iskreno volio

Ne zaboravi da te Inter jedini iskreno volio

Dvije su stvari o kojima želim pisati, ali mjesta ima samo za jednu. O drugoj, 100. rođendanu splitskog Hajduka u sljedećoj kolumni. Sada ovaj prostor želim posvetiti najvećem nogometašu koji je ikada obukao crno-plavi dres – Ronaldu…

Sigurno nije najveći interista, dapače jedan je od najvećih “izdajnika” našeg kluba, ali siguran sam da u povijesti ne možemo naći boljeg u Interu.

Jutros sam na www.fcinternews.it pronašao tekst koji ću prenjeti u cijelosti, jer u potpunosti odražava moj doživljaj Il Fenomenove karijere. Napisao ga je Fabrizio Romano.

Ronaldo napušta nogomet. Tako banalna vijest u trenutku kada mi mislimo na Ligu prvaka, na borbu za Scudetto, na ostale stvari na dnevnom redu. Ipak, onaj tko voli nogomet, a posebno interisti stati će na trenutak i vratiti sjećanja. Il Fenomeno neće više igrati. Istina je kako je posljednjih godina samo trčkarao u Brazilu, što se tiče mnogih već je i završio karijeru, ali poneki potez još je uvijek poklanjao, između pokojeg vanbračnog sina ili nove supruge. Međutim, dame i gospodo, Ronaldo je Ronaldo. Brazilac je sok nogometa, jedini koji se uspio približiti Diegu Maradoni na nogometnom Olimpu, čovjek koji je sam rušio stadione, opijao braniče. Nepotrebno je spominjati njegove geste, upečaćene u očima onih koji su ga vidjeli u pravoj majici, onoj Intera u kojoj je devastirao obrane i očaravao tribine.

Potom bijeg preko noći, iznenada, nije nam se sigurno svidjelo. Nakon suza 5. svibnja raskid s Cuperom i Ronie je odletio u Real. Tamo je bio dobar, ali s Interom je ostao u legendi. Pupčana vrpca između navijača i Ronalda, čovjeka kojega je Peppino Prisco obožavao, pukla je kada je Fenomeno, iznenada u siječnju 2007. izabrao Milan. Velika rana onome tko ga je vidio u suzama one rimske noći protiv Lazija zbog užasne ozljede pomiješane s našim bojama, i ponovljenih suza na istom mjestu 5. svibnja 2002. U Milanu je samo pijun: pokoji nastup, čak i gol, ali Ronaldo je daleko od onoga tko je dovodio do ludila Interov narod. Tada se dogodilo nešto što je zauvijek prekinulo odnos Inter – Ronaldo: Brazilac je zabio u derbyju, te je među salvom zvižduka provocirao Curvu Nord. Isprovocirao je i Inter, jer je golovima Cruza i Ibrahimovića preokrenuo rezultat i umuknuo Ronalda. Maksimum, izgleda da je sve završilo tada. Apsolutno nije.

U veljači 2008. u pokušaju skoka Ronaldu puca koljeno, ono drugo. Suze, već viđene scene, ali s jednom bitnom razlikom. Inter je liječio Ronalda, bio mu podrška s predsjednikom Morattijem osobno da bi na kraju bio okrutno izdan. S druge strane Milan, poznat kao velika obitelj nakon te ozljede Ronaldu nije posvetio niti misao, pustili su da mu istekne ugovor i da se sam misli za svoju budućnost. Da, Ronalda, čovjeka koji je osvojio dvije Zlatne lopte – zaveden pa napušten. Zašto nam taj Milan ne objasni zašto se nije ponio obiteljski? Prije par dana rekli su za Pirla kojemu ističe ugovor: “Produžit ćemo mu ugovor, to je naša politika, čak i nakon ozljeda. Milan je obitelj.”

Ronaldo je previše dobar, naivan i uvijek je bio. Toliko da nakon što je ostavljen od Milana i pred jedan nedavni derby upitan za koga navija sa smješkom odgovorio “Milan”. Bilo je i gorkih osmjeha onih koji su ga tek u tom trenutku prekrižili. Tužan kraj u Corinthiansu, 18 golova od veljače 2009. i istrošena želja za igranjem. Taj komentar prije derbyja ozbiljno je povrijedio osobu koja mu je uistinu bio obitelj, i ne samo preko medija – Massima Morattija. Predsjednik je izjavio kako razumije izjave Ronalda, čovjeka koji se nikada neće riješiti naivnosti, nogometnog romantika koji se, gle slučaja, od nogometa oprostio baš na Valentinovo. Ronaldo nikada nije shvatio tko ga je zaista iskreno volio, oni koji su mu nakon izdaje toliko zviždali. Interisti koji su vidjeli Ronalda u našem dresu i sjećaju se njegovih predstava i sreće svih ljudi oko sebe nikada ga neće zaboraviti. Oni su ti koji su danas odvojili trenutak za sjećanje. U dobru i u zlu ostaje nam sjećanje na Luisa Nazaria da Limu, zvanog Ronaldo. Nas koji smo ga istinski voljeli da bi nas izdao. Najbolnija ljubav, ali i najiskrenija…

PS: Iako me ne može čuti želio bih samo Ronaldu poželjeti da se sjeti odnosa Intera i Massima Morattija u teškim trenucima, geste Javiera Zanettija koji mu je poklonio kapetansku traku čim ju je nasljedio od Giuseppe Bergomija… Nek ne zaboravi da smo ga mi jedini istinski voljeli.
19 thoughts on “Ne zaboravi da te Inter jedini iskreno volio

 1. forzainter

  Ronaldo je bio strasan igrac-igrac koji je mogao da izmeni tok igre kad to niko ne ockuje! Pomisljao sam da moze da igram sam protiv 11! Stvarno jedan od najboljih u istoriji ovog sporta! A sto se tice Milana svakim danom ih sve vise mrzim! Kakav je slepac onaj Gatuzo-onakva budala jednom se radja! Tako mi je drago sto ih je Totenhem dobio, stvarno ako ih mi ne dobijemo, nismo onda ni zasluzili da uzmemo skudeto! MILAN MORAMO DOBITI !!!

 2. hile

  nraguz@ovo je stranica na kojoj se pise o interu i koju posjecuju navijaci intera,mjesta za velicanja drugih klubova ovdje nebi trebalo da bude,ako volis hajduk i ako si navijac toga kluba idi brate tamo negdje na njihov forum i pisi do mile volje,sta nas ovdje zamaras sa hajdukom kada znas da nas ovdje ima iz cjele bivse sfrj i kojima hajduk mozda i nije tako zanimljiv,sta bi bili da svi u svojim postovima pocnemo spominjati i komentarisati neke svoje domace klubove kao npr.zeljo sarajevo zvezda partizan,nasto bi ovo sve licilo,cisto iz ljubavi i postovanja prema nasem voljenom klubu iz milana bi trebali svu tematiku na ovoj stranici da drzimo u okviru djelovnja toga kluba,a druge da ostavimo na miru osim ako igraju sa interom pogotovo nase regionalne klubove

 3. nraguz

  hile, kada sam bio pozvan da pišem kolumne rečeno mi je da pišem o bilo čemu pa će tako i biti.
  Drugo, nisam nikakav navijač Hajduka, ali bio sam na proslavi isto kao što bih išao u Zagreb na Dinamovo slavlje i zato ću sigurno pisati o tom događaju. To što nas ima iz drugih zemalja nije bitno, jer ovo je hrvatska stranica Intera, ali naravno da je tu dobrodošao svatko, pa da je i Amerikanac.
  Treće, nitko ti ne brani da komentiraš Želja ili Sarajeva. Uostalom postoje teme na našem forumu u kojima možeš komentirati bilo koji klub, ali ja sam bio upitan za kolumnu pa mogu pisati što mi padne na pamet u svom prostoru. Ako ti se ne čita ne moraš…

 4. Augment

  Onakvu proslavu za 100 godina kluba nije ni Inter imao.

  Steta je Ronaldo postao legenda svjetskog nogometa, a ne i Intera. Ako pogledate youtube klipove sa ronaldom svi su tipa: u Interu je prodavao fazone, a u Realu i repki davao golove.
  Nije trebao da zamijeni dresa sa brojem 10 u 9.. devetka je ukleta

 5. _inter_u_srcu_

  nraguz, ako je na interusrcu.com svako dobrodosao, onda nije potrobno da se istice da je to hrvatska stranica, to me nekako sa gorcinom podscjeca da smo svi na Balkanu… da li bi Facebook ikad isticao da je to Americka stranica? ili bilo koja druga komercijalna stranica na zapadu?

  Slazem se sa tobom da ljudi koji su pokrenuli stranicu imaju pravo da pise o svemu onome sto smatraju da ce privicu vise zaljubljenika u INTER pa tako i posjetitelja na stranicu, da pisu sta hoce jer to je njihova stranica, vi tu ulazete svoj trud i rad… sto se mene osobno tice ne navijam ni za jedan klub sa ex-yu prostora, i INTER mi je na prvom mjestu od kada pamtim fudbal, a rado sam gledao reportaze sa proslave Hajdukova rodjendana, jer kako Augment rece “Onakvu proslavu za 100 godina kluba nije ni INTER imao”… a sve sto je PRVA KLASA, kao sto je bila ta proslava, treba da se siri i pokazuje…

  Ronaldo je i kao igrac i kao osoba meni fudbaler broj 1, mozda jedino Pele moze ispred njega, a svi ostali su daleko iza njega, pa i ovaj sad “vanzemaljac” Messi… Al ovaj clanak nekako surovo pokazuje kakvi su ljudi ustvari, Morati mu je dao sve, trpio ga nekoliko godina povrjedjenog, kao najplacenijeg ugraca u to vrijeme, a on je “pobjegao” u Real cim je malo stao na noge… kasnije umjesto da se vrati u Inter, on se vrati u mrski milan… oni ga povrjedjenog trpe samo par mjeseci, i nakraju Ronaldo ipak navija za njih… tuga :(((

 6. Bonzo

  Interusrcu je hrvatska stranica Interovih navijača i službena stranica Inter cluba Fedeli i ne vidim zašto bi to nekoga smetalo kada se navede. Naravno da su svi dobro došli bez obzira na lokaciju sa koje dolaze.I ne vidim u čemu je problem ako je kolega pisao o hajdukovoj proslavi, nije nikoga uvrijedio.

 7. hile

  hrvatska nacionalna ili…kako bilo ipak se staranica zove inter u srcu i apsurdno je pisati kolumne o rodzendanima drugih klubova pa makar oni bili i domaci,ako cemo po tvome nraguz onda jednu kolumnu takodze posveti rodzendanu juventusa i vise njih napisi o rodzendanu milana bas ovdje na ovoj nasoj starnici,ako su te pozvali da pises kolumne o cemu hoces nemora to da znaci da ti trebas da sada to bukvalno shvatis i pises nadugo i nasiroko o svemu i svacemu,pisi ti drug kolumne i svi cemo ih citati ali drzi se brate naseg intera i tematike vezane za taj nas klub to cemo barem svi citati a ovo o hajduku vjeruj mi dzaba ces pisati vrlo malo ce ih to pogledati jer tome nije mjesto ovdje

 8. nraguz

  hile, da sam prisustvovao rođendanu Juventusa i/ili Milana sigurno bih pisao o tome, a u Splitu sam bio…
  Zašto se nitko nije bunio kada sam pisao o utakmici Rome i Bayerna ili Fulhama i Juventusa, ili o hrvatskoj reprezentaciji, pa i o HNL-u, posjeti Rimu, Londonu, Wembleyu? Da, o svemu sam tome pisao.
  Već sam ti rekao, a i Bonzo isto, ako te ne zanima ne čitaj.

 9. ilFenomeno

  hile nemoj biti ograničen. Hajduk je velik klub, sto godina se ne slavi svaki dan i ne slavi bilo tko. Ono što su splićani i torcida napravili za rođendan voljenog kluba može se slobodno reći je neviđeno, i svaki pravi sportski fan bez predrasuda treba spustit kapu do poda. Bilo je i drugih kolumni ovdje, pa čak i onih gdje je jedan kolumnist bio na utakmici roma-bayern i napisao je kako romine navijače smatra najboljima na svijetu pa mu nitko nije uzeo to na zlo, ali izgleda da tebe taj hajduk nešto posebno kopa.

  Što se Ronalda tiče mislim da je sve već dovoljno ispričano i da se nema tu puno šta za dodat. Najveći napadač koji je nosio naš dres i najbolji igrač kojeg sam ja gledao. Naklon do poda majstore i živ bio još 100godina

 10. samKE

  zasto svaki put trazite dlaku u jajetu, manite se tog BALKANSKOG PRIMITIVIZMA I SELJACKE DEMAGOGIJE, bosanac, hrvat, amerikanac, pa covjece ne mogu da vjerujem da se vi raspravljate o hajduku pored ispod napisanog teksta zbog kojeg covjek zaplace… Bas sam pregledo utakmicu inter-lazio kup 98′ i udjem na stranicu otvorim link i skoro sam zaplako dok sam cit’o! ..ne znam sta da kazem. Nraguz, svaka ti cast za ovo, odavno nije bila bolja kolumna …

 11. marinST

  hile,sta ti pametujes sinko.Ja sam iz splita,i navijam isto i za hajduk,sta je normalno,ali sam veliki i strastveni navijac intera.To sto je nraguz pisao(ili ce pisat)o 100 godina hajduka uopce ne znaci,kako neki ovde nazivaju,nekom kroatizacijom ove stranice.Ono sto se dogodilo u Splitu,takvu proslavu sigurno nitko nece imati,niti ikada napraviti,i ja mislim da ju je vrijedno spomenuti,a on je to napravio sa stajalista nogometnog navijaca,koji uz inter i prati druge klubove.Onakvu proslavu jednostavno ne mozes izostaviti,uz duzno postovanje prema svima!

Odgovori